Hoşgeldin Leonardo

 

Duygu Küçük

taraf_de_haidouksBu ayın konser haberlerinde ağır toplar var. Kaçırılmayacak gruplar Türkiye’ye geliyor. Başlıca dünya müziği ve caz festivallerinde çarpıcı kemanları, çıldırtıcı ritimleri ve müthiş vokalleri ile izleyicileri kendine hayran bırakmayı başaran efsanevi grup
Taraf de Haidouks Haydutlar Orkestrası, 10 Mart’ta Garajistanbul’da. Gelmiş geçmiş en iyi çingene orkestralarından biri olan, Balkan-Roman müziğinin yaşayan efsanesi Taraf de Haidouks, İstanbul Caz, Montreux, Womad, Roskilde gibi büyük festivallere davet edildi, efsanevi kemancı Yehudi Menuhin’le bir televizyon şovunda çaldı. Fransız çingene yönetmen Tony Gatlif’in bol ödüllü “ Latcho Drom” adlı filmi onlar hakkındaydı. Kaçırmayın, üzülürsünüz.
Konserler bununla da kalmıyor. Bir dönem ülkemizde plakları yok satan ingiliz grup Ozric Tentacles canlı canlı çalmaya geliyor. 1982 yılında kurulan grup 90’lı yılların Pink Floyd’u olarak biliniyor birçoklarına göre. Bugüne dek 20’nin üzerinde albüm yayınlayan Ozric Tentacles, Avrupa’da düzenlenen birçok müzik festivalinin değişmez gruplarından birisi. Progressive, fusion ve psychodelic rock dinleyicilerinin yanı sıra elektronik müzik severleri de etkileyen grup 31 Mart’ta Balans Music Performance Hall’da.
Günümüzün en iyi solo klarnetçilerinden biri kabul edilen ve klasik öncesi dönemi (Johann M. Molter, Johann Stamitz), klarnetin “standart repertuarı”nı (Mozart, Weber, Nielsen, Hindemith) ve avant-garde dönemi kapsayan geniş repertuarıyla Sabine Meyer 2 Mart’ta CRR’de.  Aralarında Manfred Trojahn ve Toshio Hosokawa’nın da bulunduğu bir dizi besteci, Meyer’e yeni klarnet konçertoları yazmış ve Meyer ayrıca klarnet için bestelenmiş, önemli ancak unutulmuş çeşitli eserleri de (Sandor Veress, Berthold Goldschmidt) gün ışığına çıkartmış. Birçok büyük ödülün sahibi olan sanatçıyı atlamayın.
Ankara’da konser yok mu diyene “hem de alası var” derim ve samurayların aşk şarkılarından 1930’ların Küba müziğine, Fransızca şansonlardan Brezilya sokak şarkılarına kadar, dinlemesi en keyifli şarkıların sahibi
Pink Martini’yi takdim ederim. Bu büyük enerjiyi 16 Mart’ta Bilkent’te izlemek için seferber olun.
9. ODTÜ Uluslararası Çağdaş Dans Günleri
7-8-9-10 Mart 2007 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, özel ve karma temsilleri; ileri seviyeli dans teknik ders ve atölyeleri; panel, sunum, film gösterimleri, video atölyeleri ve yerleştirme/enstelasyonları içeren bir programa sahip. Çağdaş dansın diğer sanat dalları gibi günlük yaşamın bir parçası haline gelebileceğini göstermek gibi bir iddiası olan festivalin üzerimizde ne kadar etkisi olur bilmem ama birçok yabancı ve yerli performansı izlemek Ankaralılar için doyurucu bir alternatif olur diye düşünüyorum.
Mart ayı sergiler yönünden de gayet doyurucu. ‘’Leonardo: Evrensel Deha’’ sergisi, Ankara’da görülmeye hazır.  Sergi, 24 Şubat’ta Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde açıldı, 24 Mart’a kadar sürecek. Türkiye’de ilk defa İstanbul’a uğrayan ve yoğun talep üzerine Ankara’ya taşınan serginin Da Vinci’nin mühendislik dehasını konu alan en büyük uluslararası sergi olduğu belirtiliyor. Leonardo Da Vinci’nin orijinal çizimlerinden inşa edilmiş makinelerin replikalarını barındıran ve Leonardo Da Vinci’nin interaktif icatlarını kapsayan sergi uluslar arası üne sahip. Şöyle ki sergi yıllardır Avrupa’nın birçok şehrini binlerce insanın hayranlığına sahip olarak dolaşıyor. Mutlaka görülmeli.
İstanbul’da dikkati çeken iki önemli fotoğraf sergisi var. Yapı Kredi Kültür Merkezi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde, çarpıcı bir çağdaş sanat sergisi olan ‘Faniler’ başlıklı sergi bir hayli farklı. 1981 doğumlu
Pınar Yolaçan’ın 2005 yılında New York Rivington Arms Galeri’de açtığı sergideki eserlerinin tamamı Türkiye’de ilk defa sergileniyor. 2-28 Mart 2007 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan sergide, Yolaçan’ın hayvan etlerinden yapılmış takılarla ve elbiselerle giydirdiği yaşlı kadınların çarpıcı portreleri yer alacakmış. Merak ettim doğrusu.
Ayrıca, Magnum Photos’nun ülkemizde gerçekleşen ilk sergisi olmasıyla da son derece büyük bir önem taşıyan “Magnum Fotoğrafları İle Türkiye” sergisi, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde, aralarında Henri Cartier-Bresson ve Robert Capa gibi fotoğraf sanatının efsane isimlerini de barındıran dünya çapında tanınmış fotoğrafçısından seçme yapıtları bir araya getiriyor. 16 büyük fotoğrafçının 60 yıllık arşivlerdeki Türkiye Fotoğrafları’na bakmak gerek.
Son olarak, geçen ay gelişini haber ettiğim
6. Uluslararası Bağımsız Film Festivali  Ankara’da
1-4 Mart arasında göz açıp kapayana kadar geçer haberiniz olsun.{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99