“Sosyalist İşçi”ler kamu emekçilerine karşı

sosyalist isci keskMedya Kritik

Uzunca bir süredir sinyalleri verilen “On Bir Operasyonun Sultanı” 28 Şubat soruşturması nihayet AKP-Cemaat koalisyonu tarafından başlatıldı. Hemen ardından, AKP-C’nin siftahını yaptığı diğer bütün işlerde olduğu gibi, iktidar teşnesi liberaller meseleye kara sinekler misali üşüştü. AKP-C’nin mağdur edebiyatının -olduğu sırada ”Cemaat” desteklediyse bile!- son kalesi ve dahi oldukça tartışmalı bir mesele olan 28 Şubat’ı yalnızca kendi keyfi ve çıkarına göre yonttuğunu ve yontacağını bilmiyormuş gibi yapan liberaller, AKP’ye destek olmak için kendi küçük “cadı avlarına” çıktılar. İlk olarak Ahmet İnsel, Radikal gazetesindeki köşe yazısında KESK’i 28 Şubat’a destek vermekle suçlayarak liberal taarruzun başlama düdüğünü çaldı. Düdüğün sesine karşı gelen çığ gibi tepki karşısında İnsel “TESK yazacağıma elim sürçmüş KESK yazmışım” gibi özürvari cümleler kurmaya çalıştıysa da pek başarılı olamadı. Çünkü geçelim TESK’in bir sendika konfederasyonu olmayışını, mevzubahis yazısının devamında “üç emekçi sendikası”nı 28 Şubat’a destek olmakla itham etmeye devam ediyordu. Yazıda 28 Şubat’a destek vermekle eleştirilen örgütler “TÜSİAD, TESK, DİSK, TİSK ve TÜRK-İŞ” olarak değiştirilirken “üçüncü emekçi sendikası”nın hangisi olduğunu anlamak gerçekten de oldukça zordu. Biliriz ki İnsel esaslı liberaldir, bir oturuşta tam on Jakoben’i yiyebilir, hepsinden önemlisi de bir dürüstlük timsalidir. Bu şanssız özür denemesini, İnsel’in anlık olarak yaşadığı olası bir “beyin sürçmesi” ile açıklamak da bizim boynumuzun borcudur. İnsel’in kendinden menkul özrüne rağmen KESK’e karşı girişilen liberal taarruz hız kesmedi. Radikal’in müthiş yayıncılık başarısının bir ürünü olarak; İnsel’in özür yazısının yayınlandığı 22 Nisan günü, Fuat Keyman aynı gazetedeki yazısında KESK’i 28 Şubat’a açıktan arka çıkan örgütlerden biri olarak addetti.
İnsel ve Keyman’ın siperdaşı Apostrof Mümtaz namlı ülkücü eskisi taze liberal ise, bizahiti iktidarın sözcüsü olarak kendilerine verilen bu ara pasını gördüğünü ve olumladığını müstehzi bir sırıtışla Sol, küllerinden yeniden doğacak! başlıklı köşe yazısında belirtti: ”Sol geride kalan kül yığınının tam ortasında duruyor. Artık anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğmanın vakti. Ahmet İnsel ve Fuat Keyman’ın, 28 Şubat üzerinden solun darbeciliğine yaptığı eleştiriler...bu kül yığını içinde umut arayanlar tarafından dikkatle okunmalı. Darbeci generaller tutuklanınca solda başlayan özeleştiri fırtınası gecikmiş ama yerinde bir çaba.” Sol üzerine ahkam kesebilecek en son insan olması bir yana, Türköne’nin meseleye yaklaşımı belki de acar liberallerin yüzlerini biraz olsun kızartır.

Peki Memur-Sen sevdalısı liberallerin taarruzu başlar da DSİP durur mu? Her ne kadar adını söylemeyi -önce Erdoğan’ın “Devrimci Solcu İşçi Partisi”, sonra Arınç’ın “Sosyalist Devrim Partisi”- beceremeseler de AKP-C kurmaylarının gözde “sol” siyaseti DSİP de 28 Şubat gündeminde devrimci-demokrat kamuoyuna karalar çalmak için pusuya yatmıştı elbette. İnsel ve Keyman’dan sonra sazı tıngırdatma sırası kendine gelen DSİP biliyordu ki çıtanın yükselmesi gerekti, yükseltti de. Yayın organı olan “Sosyalist İşçi” gazetesinde diğer liberallerin açıkça söylemekten çekindiği şeyi manşetine taşıdı. AKP-C’nin yargıdaki unsurlarına akıl verircesine “28 Şubat davası genişletilmelidir” manşeti ve yazısıyla KESK’i hedef gösterdi. Yazıda dönemin KESK yöneticileri, “TÜSİAD ile birlikte generalleri desteklemek” ile suçlandı ve Türk-İş ve DİSK yöneticileri ile beraber özür dilemeye çağrıldı.

KESK ise bu taarruza karşı yaptığı açıklama ile liberal yancıların notunu verdi: “Darbelerin ürünü olanların darbeden hesap sorması beklenemeyeceği gibi, gurur duyduğumuz tarihimizi, mücadelemizi yok sayarak yaptıkları mesnetsiz açıklamalarını düzeltmeyenlerin KESK’in hafızasından asla silinmeyeceğini bilmelerini isteriz.” Dersinden kaldığını öğrenen öğrenci misali DSİP, KESK’in yaptığı açıklamanın ardından ağlayarak özür diledi: “435. sayımızdaki maddi hatanın KESK üyelerini rahatsız ettiğini fark ettiğimiz için KESK üyelerinden özür dileriz.” Yersek...

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99