Sunu: “Yakında iyi şeyler olacak” ya da Uludere’de ne oldu?

“Ekmek aslanın ağzında” derler ya; yoksul bir Kürt emekçisiyseniz eğer, ekmeği aslanın ağzından almak sizin için yeterli olmayacaktır. “Ekmek”; size ekmek vermediği gibi, kendi “güvenliği”ni sizin ekmeğinize yeğ tutan “devletlu”nun yolunuza döşediği mayının üzerindedir sizin için. O da mı sizi engelleyemedi? Aldınız mı ekmeğinizi? Yine de yedirmezler o ekmeği size! “Terörist” olmadığınızı ispatla yükümlüsünüz yaşayabilmek adına! Aksi takdirde, devletinizin son teknoloji ürünü uçaklarından atılan bombalar ekmeğinizi sizden alıverir; hem de canınızla birlikte!

Uludere’nin özeti yukarıda yazılanlardır ve bu özet Kürt halkına hiç yabancı değildir. Geleneksel Kürt düşmanlığı, AKP Türkiye’sinde İdris Naim Şahin’in tualde törörizm arayan “dahiyane” demeçlerinde, “PKK’lı hainlerin inlerini başlarını yıktık” diye atılan manşetlerde, KCK operasyonlarında ve Hoca efendinin “onların altlarını üstlerine getir, birliklerini boz, evlerine ateş sal, köklerini kurut ve işlerini bitir” bedduasında somutlanmaktadır. Uludere ise bu düşmanlığın tepe noktasıdır, zira Uludure sadece “örgütlü Kürt”ün değil, “vatandaş Kürt”ün de akibetinin ne olacağını göstermektedir. “Vatandaş Kürt” herşeyden önce “örgütlü” olmadığını ispat edecek, ondan sonra “devletlu”dan şefkat bekleyecek, olmadı yine şikayet etmeyecek, gerekirse ölecek, yine de arkasından “orada ne işi vardı” diye sorulacak, Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gibi “katır-insan” hesaplamaları yapılacaktır!

“Terör sorunu ya da Kürt sorunu. Adına ne derseniz deyin, Türkiye’nin en önemli sorunudur. Yakında iyi şeyler olacak. Bir fırsat var, fırsatın kaçmaması lazım...” Şimdi hatırlıyor musunuz bu demeçleri? Ya da o demeçleri verip “Kürt açılımı”nı başlatanları? Açılımı konuşmak için “aydın”larla kahvaltılar yapıp Kürt sorunu konulu çalıştaylar düzenleyenleri hatırlıyor musunuz? Diyarbakır’a gidip “Kürt sorunu bu ülkenin en önemli sorunudur” diyip Kürtlere kol-kanat geren “iyilik melekleri”ni hatırlıyor musunuz şimdi? Kürt dili ve edebiyatı bölümleri açıp, TRT Şeş’i kuranları bildiniz mi? Düğünlerde derneklerde Kürtçe şarkı söyleyen bakanları gözünüzün önüne getirdiniz mi? Getirdiğiniz gibi götürün hepsini; çünkü o “iyi şeyler”i ancak Uludere’de anlatırsınız şimdi! Emin olunuz, çok iyi anlayacaklardır!

Yarınlar

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99