NTV’den “ilkeli” habercilik dersleri

ntvMedyaKRİTİK

Yeni yayın çizgisi ile yandaş medyada kendine sağlam bir koltuk edinme gayretinde olan NTV, Tayyip Erdoğan’ın ÖTV zamları üzerine Kızılcahamam’da yaptığı açıklamayı değiştirmekte beis görmedi. Peki neden yapıldı bu değişiklik?

Tayyip, ÖTV zamlarını eleştirenlere şöyle buyurmuştu: “Kardeşim sigarayı içmezsin, olur biter. Alkolü daha az tüketirsin olur biter. Kalkıp da Porsche kullanacağına Fiat’a bin. VolksWagen’e bin”

Ajanslarda ve İnternet sitelerinde haber böyle yer alırken; Porsche’un Türkiye temsilcisi Doğuş Grubu’nun yayın kuruluşu NTVMSNBC haberi alenen değiştirdi. Zira, Tayyip Erdoğan’a kalsa yine Doğuş Grubu markalarından VolksWagen alınacak otomobildi ama Porsche zinhar alınmayacaktı. Böylece; NTV Doğuş gurubunun ithal edip Türkiye çapında pazarladığı Porche markasını haberden çıkartarak Ferrari’yle değiştirdi. Zira Ferrari’nin pazarlamacısı Koç Grubu.

İlkeli yayıncılık üzerine blok ders yapma niyetinde olduğu anlaşılan NTV, hız kesmedi ve yoluna Altın Portakal açılış töreninin tekrarında, Rutkay Aziz’in AKP’yi eleştirdiği ve ayakta alkışlanan konuşmasını makaslayarak devam etti. Bu emarelere bakınca, yeni dönemde NTV’den çok daha “iyi” bir performans göreceğimizden şüphe duymuyoruz.

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99