Klasik müzik güzeldir!

 

Duygu Küçük

Bu ay konser programı çok güzel. Her zevke uygun, türünün iyi örneği müzisyenler aralık ayında hep beraber konser verelim diye sözleşmişler sanki. Hatta, herkesin tahmin ettiği üzere, bir müzik türüne sevdalanmanın geçtiği yol canlı performanslar  olduğundan, bu ay klasik müzik dinleyicisi olmaya niyetlenecekler için en uygun zaman. İstanbul listesi baya uzun; Yunanlı çağdaş besteci Eleni Karaindrou, Teo Angelopoulos’un Sonsuzluk ve Bir Gün ile  Ağlayan Çayır filmlerinin müzikleriyle tanındı. Bir yandan da felsefe kariyerine devam eden bestecinin etnomodern tarzını denemek isterseniz 3 Aralık’ta Lütfi Kırdar’da. Bunun yanında Moskova Konservatuarı’nda ders veren, Rus Sanat Akademisi Başkanı, Rus Devlet Ödül Komitesi Üyesi  çağımızın en iyi piyanistlerinden olan Nikolai Petrov seçkin eserlerle 6 Aralık’ta CRR’de. Nikolai Petrov’u canlı dinlemek müzikseverler için büyük fırsat. Bitmedi! Oluşturduğu macera, ruhlu repertuarları, sanat müziğini hapishane, huzur evi, okul gibi mekanlara taşımasıyla ünlü gitarist Eliot Fisk, geçmişin romantik geleneğini geleceğe bağlayan yaratıcı bir öncü. Bu bilinci açık müzisyenin çağının en iyi eserlerinden örnekler vereceği konser ayın 18’inde CRR’de. Klasik müzik güzeldir, vokal klasik müzik apayrı güzeldir. Buna kulak asacak olanlar, Ars Nova Opera Topluluğunun, Antik Opera’dan, Deneysel ve Çağdaş eserlere kadar uzanan repertuvarını kaçırmasınlar. Mezzosoprano Banu Schult ve ekibi 21 Aralık’ta Akbank Sanat’ta haberininiz ola. Vokal müziği bir de eşliksiz koro müziğinden, hem işi bilenlerden dinlemek isteyene Victory Gospel Singers öneriyoruz. Üstün doğaçlama yeteneğine sahip olan grup kilise müziğini düzenleyip çeşitleyen zenci bir ailenin tamamından oluşuyor. Konser 25 Aralık’ta CRR’de. Ankaralılar da bize yok mu diye ağlamasın; doğumunun 100.yılında anılan büyük besteci Ulvi Cemal Erkin’i anma gecesi konserini 4 Aralık’ta, her ay verdiği düzenli konserlerle kalitesini gün geçtikçe yükselten Ankara’nın az sayıdaki orkestralarından olan Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası Şef Rengim Gökmen yönetiminde 27 Aralık’ta H.Ü. Kültür Merkezi’nde dinleyebilirler. Klasik müziğe sevdalandım ama bide doğu taraflarından bişeyler isteyene, 5 Aralık’ta İncesaz, tanburlu, kemençeli, gitarlı bir İstanbul müziği sunuyor. Bunun yanında darbukanın ustası  Mısırlı Ahmet, Afrikanın ritm kültürünün en incelmiş halini   aynı gün Ankaralılarla paylaşacak. Ankara Nefes Bar’ın aralık ayı konserlerinde de sefarad müziğinin başarılı düeti Janet-Jak Esim ve kaçıranlar için tekrar Baba Zula var.

Müzikten başka haber yok mu derseniz, sinemada ve tiyatroda festivaller var. İstanbulda 9. Uluslararası İstanbul Sinema - Tarih Buluşması, 15 - 22 Aralık 2006 tarihleri arasında İmparatorluklar (Empires) başlığı altında Türsak (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) tarafından gerçekleştiriliyor. Ankarada da İspanyol Filmleri Festivali 30 kasım-3 aralık arasında Sinema Kültürü Derneği ve İspanyol Büyükelçiliği tarafından düzenleniyor. Festivalde İspanyol sinemasının farklı dönemlerden önemli örnekler var. Bakmak isteyene; www.askfest.org. Ankara’da 11. Uluslararası Tiyatro Festivali de çoktan başladı. 6 aralığa kadar devam edecek festivalde Dostlar Tiyatrosunun Aymazoğlu ile Kundakçılar oyunu ile Ekin Tiyatrosundan Vatan Kurtaran Şaban 2 aralıkta, Ortaoyunculardan Ferhangi Şeyler 4 aralıkta seyredilebilir.

Kapanışı yine İstanbul Modern’in kaçırılmaz etkinliklerinden biriyle bitirelim. 20. Yüzyıl’ın en önemli fotoğrafçılarından Andre Kertesz’in yaşamı boyunca çektiği fotoğrafları, ‘Hayatın Yansıması’ adı altında İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde  görelim. Sergi, Macaristan (1894-1925), Fransa (1925-1936) ve ABD (1936-1962) olmak üzere üç bölümden oluşuyor. 187 fotoğrafın yer aldığı retrospektif sergi, aralık ayı boyunca açık.{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99