İngiltere’de Filistin eylemleri: ‘Siyonist duvar’da gedik

 

Evrim Sargın

Bugüne kadar yasa dışı İsrail duvarları 15740 öğrencinin okullarına ulaşmasını engelledi. Eylül 2000’den bu yana 3000’in üzerinde çocuk İsrail ordusu tarafından tutuklandı ve 365 çocuk gözaltına alındı. Yine Eylül 2000’den bu yana 760 çocuk, 200 üniversite öğrencisi 39 öğretmen İsrail ordusu tarafından öldürülmüştür.

Kimileri için İngiltere ve Filistin’i bir arada düşünmek, Filistin’deki Lübnan’daki kısaca Orta Doğu’daki direnişi buradan desteklemek zor gibi gözükse de buradaki Orta Doğu halkları üniversitede, savaş karşıtı platformlarda Avrupa’nın gözlerini biraz olsun açmak, Filistin halkının zamanının Güney Afrikası’nın apartheid rejimi uygulamalarından hiç de farkı olmayacak şekilde nasıl bastırıldığını göstermek için elinden geleni yapıyor. Bunların bir örneği de Leeds Üniversitesi’nde yaşanıyor bugünlerde. Filistin Dayanışma Grubu (Palestenian Solidarity Group- PSG),  Leeds Üniversitesi öğrenci konseyinden bu bağlamda iki talepte bulundu. İlk dilekçe konusu Filistinli öğrencilerin eğitim hakkı ile ilgili. Bu dilekçede şunlar belirtiliyor:

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre (madde 26) herkes temel eğitim hakkına sahiptir. Hiç kimse bu haktan mahrum bırakılamaz.

1949 tarihli 4. Genova Anlaşması’na göre Filistin topraklarının statüsü (Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs de içinde olmak üzere) “işgal edilmiş bölge” olarak geçmekte ve bu bölgedeki kişilerin eğitim hakkı işgal gücü, uluslararası örgütler ve yerel yönetimlere bırakılmaktadır. (madde 50)  
Filistin halkının üçte biri ise öğrenci konumundadır.

700 IDF İsrail duvarları ve pek çok kontrol noktası nedeniyle öğrenciler temel hakları olan eğitime ulaşamamaktadır. Örneğin önemli bir Filistin Üniversitesi olan Birzeit Üniversitesi işgal nedeniyle 2001-2002 öğretim yılında 111 gün kapalı kaldı. Aynı zamanda tüm tarihi boyunca Birzeit Üniversitesi 15 kez kapatıldı. 1988-1992 yılları arasında Filistin üniversiteleri, anaokulları da dahil olmak üzere okulların büyük bir kısmı yasa dışı kabul edilerek Filistin öğrencilerinin eğitim hakkı yadsınarak  kapatıldı.

Hebron Üniversitesi ve Filistin Politeknik Üniversitesi İsrail askeri gücü tarafından 2003’te kapatıldı. Hebronlu pek çok öğrenci İsrail askeri gücüne meydan okuyarak engeli yıktılar ve eğitim haklarını talep ettiler.

Gazze’deki öğrencilerin Batı Şeria’daki 8 üniversiteye gitmesi yasaklandı. Bu sebeple 2000 yılında Birzeit Üniversitesi’nin Gazze’den 350 öğrencisi bulunmaktayken şu anda bu sayı 35’e düşmüştür.
730 km olarak tasarlanan 362 km’si tamamlanan İsrail duvarları Filistin topraklarını bölmekte ve bölgeyi birbirinden izole etmektedir. 22 yerel bölge şu anda okullarına duvarlar sebebiyle ulaşamamaktadır.

Bugüne kadar yasa dışı İsrail duvarları 15740 öğrencinin okullarına ulaşmasını engelledi.
Eylül 2000’den bu yana 3000’in üzerinde çocuk İsrail ordusu tarafından tutuklandı ve 365 çocuk göz altına alındı.

Yine Eylül 2000’den bu yana 760 çocuk, 200 üniversite öğrencisi 39 öğretmen İsrail ordusu tarafından öldürülmüştür.

FDG’nun talepleri ise şunlar:

Birzeit Üniversitesi’ni kardeş üniversite ilan etmek ve Leeds Üniversitesi ile öğrenci değişimi sağlamak.

Filistinli öğrencilerin eğitim hakkını destekleyen bir kampanya başlatıp bunu kamuoyuna duyurmak.
Leeds Üniversitesi’ne başvuran Filistinli öğrencilere burs sağlamak.

Tümüyle haklı sebeplerle ve itiraz edilemeyecek gerekçelerle öğrenci konseyine gidildi. Ancak yahudi ve siyonist öğrencilerin açıklamaları ortalığı karıştırmaya yetti. Onlara göre Birzeit Üniversitesi’nin öğencileri Hamas üyesi teröristlerdi ki zaten onların eğitim hakkı yoktu. İşte bu noktada FDG öğrenci konseyini hümaniter bir bakış açısıyla etkilemeyi başardı. Kısaca temel insan haklarından ve eğitim hakkından bahsedip ilk önerinin geçmesini sağladı.{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99