Avrupa Sol Partisi: Bir adım ileri bir asır geri

 

Yarınlar

Keşke hep genç kalsaydın Bay Bisky… Sen haklı savaşların olamayacağını Filistinli kurtuluş savaşçılarına bir anlat bakalım ne oluyor? İsrail askerine atılmak üzere sımsıkı kavranan taşı o koca kafana yiyor musun yemiyor musun o zaman görürsün haklı savaşın ne demek olduğunu Bay Bisky.

Bugün itibariyle Almanya Sol Partisi’nin etkin olduğu Avrupa Sol Partisi’nin ÖDP’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlediği ‘Ortadoğu Konferansı’ etkinliği için Türkiye’ye gelen Almanya Sol Parti’si Genel Başkanı Lothar Bisky’nin Radikal ve Birgün gazetelerine verdiği demeçler ‘solda yenilenme arayışları’, ‘enternasyonalizm’ ve ‘militarizm’ gibi meselelere ilişkin Avrupa solunun bakışını çok iyi özetlemektedir ve nihayetinde bu yazı da bu meseleleri tartışma gayretiyle yazılmıştır.

Bisky diyor ki, “…Almanya tarihinin en iyi dönemlerinde iyi sosyal demokratlar ve iyi komünistler hep birlikte çalıştılar. Ama Alman tarihinin vahşet dönemlerinde sosyal demokratlar ve Komünistler bir birlerine karşıydılar. Komünistlerin ve sosyal demokratların birbirlerine düşmesi Hitler’i yarattı ve bu da bütün halkın zararına oldu. Alman tarihinde sosyal demokratlarla komünistlerin işbirliği konusunda yeterince örnekler var...” (1) Hayır Bisky hayır. Daha ilk cümlende ilk falsonu veriyorsun. Hitler’i yaratan, sosyal demokratlarla komünistlerin birbirine düşmesi değil, sosyal demokratların devrimden korkması ve Almanya egemen sınıflarının çıkarını işçi sınıfının evrensel çıkarına yeğ tutmasıydı ki bu tutum zaten bağımsız komünist örgütlenmeler kurulmasının nedeniydi. Unutmadan bir de bize söyler misin ‘iyi komünist’ ne demek Bay Bisky? Yoksa o da ‘iyi kızılderili’ gibi bir şey mi? Sakın, radikalliği törpülenmiş, devrim perspektifini kaybetmiş, tatlı su solcusu olmasın? Bu değil mi senin ve senin gibilerin hayalindeki ‘komünist’?

Sözü yeniden Bay Bisky’e bırakalım: “…Eski sosyalizm halk tarafından reddedildi. Bu seçimi kabul etmek zorundayım. Bu hoşuma gider mi gitmez mi, bu ayrı bir konu ama sonucu kabul ediyorum. Eski sosyalizm kendi hataları üzerinden yıkıldı… Kapitalizmi sevmek zorunda değilim. Kapitalizmin yok edilmesini savunuyorum ama demokratik bir yöntemle mücadele ederek. Ben eski sosyalist zamana geri dönmek istemiyorum. Kapitalizmi ıslah etmek istiyorum. Eşitlik ve adalet olmadan demokrasi olmaz…” (2) Demek eski sosyalizm halk tarafından reddedildi ha Bay Bisky? Sen bunu dağılan Sovyet Cumhuriyetlerinden Türkiye’ye fahişelik yapmak için gelen kadınlara anlatabilir misin Bay Bisky? Onlar sosyalizmi reddedip fahişelik yapmayı mı tercih etmişler acaba? Dur Bay Bisky henüz bitmedi! Biraz da teorine bakalım istersen. Demek kapitalizmi demokratik yoldan mücadele ederek yeneceksin ha Bay Bisky? Durma Bay Bisky ver mücadeleni seni tutan mı var? Yoksa kapitalizmi ıslah etmek mi istiyorsun? Son kararın hangisi Bay Bisky, dilin falan mı sürçüyor yoksa? Yoksa sen de ataların Bernstein ve Kautsky’nin izinden mi gidiyorsun? Ne yapıyorsun Bay Bisky, bizleri de mi ‘iyi solcu’ yapmaya çalışıyorsun?

‘İyi solcu nasıl olunur’ diye devam ediyor Bay Bisky anlatmaya. “…Partinin öncü bir parti olduğu teorisi yanlıştı, devlet sosyalizmi anlayışı yanlıştı, artık bunlardan vazgeçmemizin zamanı geldi. Bizim tekrar Marks’tan gelen eleştirel duruşa dönmemiz gerekiyor. Çünkü Marks devletin güçlendirilmesini istemiyordu, devletin olmadığı daha demokratik bir düzen istiyordu…” (3) Size Leninizm dersleri verecek değiliz Bay Bisky, zira ne sizin Lenin ile işiniz olur ne de bizim sizinle! Ama artık Marks’ı sıradan bir liberal, ultra demokrat olarak görüp öyle göstermekten vazgeçin Bay Bisky! Demek Marks devletin küçülmesinden yanaydı öyle mi Bay Bisky? Marks, Von Hayek ile Friedman’ın öğrencisiydi de biz mi bilmiyoruz yoksa sen yalnızca görmek istediğin Marks’ı mı görüyorsun tarihte? Söyler misin Bay Bisky üretim araçlarının kolektifleştirilmesi senin ve temsil ettiğiniz siyasi oluşum için bir anlam ifade ediyor mu?
Hızını alamayan Bay Bisky Türkiye-AB ilişkilerine de giriyor: “…Ben Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasından yanayım. Elbette Türkiye’de yaşayan herkes için devletin Kopenhag kriterlerine uyması öncelikli olmalı. Ama AB’ye üye olmak Türkiye’nin yararınadır...” (4) Neden Türkiye’nin AB üyesi olmasından yanasın Bay Bisky? Hele önce onu bir söyleyiver bize. Sen Türkiye’nin ucuz emek gücü ve asker kaynağı olarak görüldüğünü ve AB’ye alınacaksa sadece bu yüzden alınacak olduğunu bilmiyor musun Bay Bisky? Sizin için çalışacak, sizi koruyacak ve gerektiğinde yine sizin için ölecek bir insan deposundan başka bir anlamı var mı bu ülkenin sizin için?
Militarizm üzerine görüş bildirmekten de geri durmuyor Bay Bisky: “…Ben de daha önceleri, gençliğimde haklı savaşların taraftarıydım. Haklı savaşın olabileceğini düşünüyordum. Ama haklı savaş yoktur. Böylesi savaşlar, şiddetin kullanıldığı ortamlar insan öldürme makinelerinin çalıştığı bir olay olarak cereyan ediyor. Che Guavera’nın, gerilla savaşlarının üzerinden çok zaman geçti. Bu nedenle artık duruşlarımızı değiştirmemiz gerekiyor...” (5) Keşke hep genç kalsaydın Bay Bisky… Sen haklı savaşların olamayacağını Filistinli kurtuluş savaşçılarına bir anlat bakalım ne oluyor? İsrail askerine atılmak üzere sımsıkı kavranan taşı o koca kafana yiyor musun yemiyor musun o zaman görürsün haklı savaşın ne demek olduğunu Bay Bisky.
Sus Bay Bisky! Sus da bari adam sansınlar seni!

Kaynaklar:
(1) (2) (4) Birgün Gazetesi 20/12/2008
(3) (5) Radikal Gazetesi 22/12/2008{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99