Savaşların gizli nedenleri


Mumia Abu Jamal

mumia1Bir savaşa neden başlanılır? Çok fazla savaş olduğu gibi bu sorunun da pek çok yanıtı var. On yılı aşkın süren, 2 milyondan fazla Vietnamlı ve 60 bin ABD’linin yaşamını kaybettiği ve tüm ülkenin ekolojik dengesinin tahrip olduğu Vietnam savaşını örnek alalım. ABD medyası 2 Ağustos 1964’te  Kuzey Vietnam kıyı gözleme birliklerinin Tong King körfezinde iki Amerikan askeri birliğine saldırı düzenlediği haberini verdiler. Bir hafta içerisinde ABD Kongresi devlet başkanına savaş konusunda tam bir yetki tanıyan Tong King kararını çıkardı. Bu Vietnam savaşının başlangıcıydı. Yıllar sonra basının yaydığı haberlerin tümüyle yalan olduğunu öğreniyoruz. Eski CIA ajanı John Stockwell “The Praetorian Guard” adlı kitapta bu konuda şunları yazıyor: “30 Temmuz 1964’te  CIA ajanlarının kullandığı Norveç yapımı SWIFT ve NASTI silahlarıyla Hon Me adasındaki Kuzey Vietnam radar istasyonuna saldırı düzenlendi. Aynı zamanda Tong King körfezindeki Hon Nguin de bombalandı. Kuzey Vietnamlılar ABD’yi resmi olarak protesto ettiler. Kuzey Vietnam karasularında devriye gezen ABD donanmasına bağlı Maddox fırkatası CIA’nın faaliyeletlerinin gizlenmesine yardımcı olmak için nöbette bekliyordu. Elbette Kuzey Vietnamlılar CIA tarafından provoke ediliyorlardı. O yüzden doğal olarak kendilerini hazırlıyor ve Maddox’un karşısına koruma amaçlı silahlar yerleştiriyorlardı. İlk ateşi Maddox açtı; Vietnamlılar da buna hedeflerini ıskalayan Torpedolarla karşılık verdiler. Hükümete bağlı basın bu olayı çarpıtılmış bir haberle Amerika kamuoyuna duyurdu ve zaten iki yıldır açık savaş planları bulunan Başkan Johnson’a biçimsel adımlara son verip Vietnam savaşını başlatması için bir bahane sundular. Gerisi biliniyor.”

Peki bugün!
Amerikan kamuoyunun dikkati on yıllardır savaş ile tahrip olmuş Afganistan’a yönlendirilmiş durumda. Sovyetlerin girmesinden yaklaşık on yıl sonra 1988 yılında ABD eski güvenlik danışmanı Zbiginew Brzezinski Fransız Le Nouvel Observateur gazetesiyle yapılan röportajında ABD ve CIA’nın Sovyetlerden aylar önce bölgede aktif olduklarını bildiriyor: “Resmi açıklamalarda CIA’nın mücahitlere verdiği desteğin 1980’de yani 24 Aralık 1979’da Sovyetlerin ülkeye girmesinden sonra başladığı bildirildi. Ama şimdiye kadar gizlenen gerçeklik ise tümüyle farklı. Aslında 3 Temmuz 1979’da Başkan Carter, Kabil’deki Sovyet yanlısı rejimin karşıtlarına gizli yardım desteği için ilk direktifi vermişti. Ve yine aynı gün ben ona üzerinde bu desteğin Sovyetlerin askeri müdahalesine neden olacağına dair görüşümün yazılı olduğu notu ilettim”. Le Nouvel Observateur muhabiri “Bugün bundan biraz olsun pişman mısınız” sorusunu yöneltince Brzezinski: “Bunda pişman olacak ne var? Gizli operasyon mükemmel bir fikirdi. Sovyet birliklerinin Afganistan tuzağına paldır küldür girmesi amaçlanıyordu. Bundan mı utanayım?”

“Afgan tuzağı” 2 milyonun üzerinde Afganistanlının ölümüne, 6 milyonunun göç etmesine neden oldu. Aynı zamanda Sovyet birlikleri de 20 bin kayıp verdiler.

Provokasyonlar. Fırsatlar yaratmak. Medya manüpilasyonu. Tuzaklar. Casuslar. Gizli operasyonlar. Milyonlarca ölü. Milyonlarca insanın göçe zorlanması… Bir savaşa neden başlanılır? Geçmişte pek çok savaş olduğu gibi bu sorunun da pek çok yanıtı var…

2001 yılında yayımlanan bu metni JungeWelt gazetesi arşivinden çeviren Bülent Özçelik.

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99