Ölüm hücresinden yükselen özgürlük çığlığı


Bülent Özçelik

Muhalif gazeteci Mumia Abu Jamal bir polisi öldürdüğü iddiasıyla 1982 yılında ölüm cezasına çarptırıldı. Haksız yere mahkum edilen Abu Jamal 25 yıldır ABD cezaevlerinde hücre cezası çekiyor.  Mumia’nın avukatı Robert Bryan, özgürlük için uluslararası dayanışma çağrısı yaptı.

mumia2Mumia Abu Jamal 25 yıldır ABD cezaevlerinde işlemediği bir suçun cezasını çekiyor. Muhalif gazeteci Abu Jamal tüm dünyada,  ölüm cezasına çarptırılanların mücadelesinde bir sembol oldu.  Abu Jamal cezaevinde bulunduğu süre içerisinde yazdığı yazılarla ABD’nin saldırgan politikalarını mahkum etti. Geçtiğimiz günlerde ABD mahkemelerinin aldığı ölüm cezalarının kaldırılmasına ilişkin karar da Mumia’ya özgürlük getirmiyor.

Avukatı Robert Bryan’a göre Mumia Abu Jamal ölüm hücresinde çünkü o siyah, eski kara panterler üyesi ve ırkçılık, adaletsizlik üzerine yazan muhalif bir gazeteci. 1981’de yakalanmasından bu yana davanın merkezinde ırkçılık duruyor. Dönemin savcısı ırkçı bir bakış açısına sahipti ve onu ölüm cezasına çarptırdı.

Irkçılığa ve polis şiddetine karşı mücadele ettiği için ölüm cezasına mahkum edilen Abu Jamal muhalif kimliğini cezaevinde de korudu. ABD’nin emperyalist politikalarını teşhir eden yazıları birçok dile çevrilen ve dünyanın pek çok gazetesinde yayımlanan Mumia’ya göre ona verilen ceza yalnızca mücadelenin yeni bir aşaması ve sonuçta kazanacak olan da mücadele edenler.

Mumia Abu Jamal davasındaki haksızlıkları işleyen pek çok film çekildi, kitaplar yazıldı, şarkılar bestelendi; Mumia’nın özgürlüğü için yüzlerce kampanya düzenlendi ve düzenlenmeye devam ediyor; ama birileri tüm bunları görmezlikten geliyor.

Robert Bryan 1986 yılında Abu Jamal’in kendisine mektup göndermesiyle onunla ilgilenmeye başladı ve yıllardır onun avukatlığını yapıyor. JungeWelt gazetesinden Jürgen Heiser’in Bryan ile yaptığı röportajı kısaltarak yayımlıyoruz. Bryan ABD adalet sisteminin ayrımcı kimliğini gözler önüne seriyor.

1982 yılında haksız bir şekilde ölüm cezasında çarptırılarn Mumia Abu Jamal’in özgürlüğü için mücadele ediyorsunuz. Philedelphia Temyiz Mahkemesi’nin geçtiğimiz Perşembe aldığı kararın özü nedir?

Ölüm cezası kaldırıldı. Ama 1982’de polis öldürmeyi de içeren, idama neden olan gerekçeler bu karardan etkilenmiyor. Müvekkilimin suçsuz olduğunu ispatlaması için ona olanak tanınmadı.

Bu bir geri adım mı?

Davanın yeniden görülmesinin kabul edilmemesi yüzünden maalesef öyle ama diğer yandan ölüm cezasının kaldırılması bir zafer.
Bunu bir zafer yapan nedir?

Elbette idam cezasının kaldırılması. Her avukat için, hele benim gibi yaşamını idam cezasına karşı mücadele etmekle geçirmiş birisi için, idam cezasının kaldırılması bir zaferdir. Biz elbette davanın yeniden görülmesiyle bazı şeylerin düzelebileceğine inanıyorduk. Ancak mahkeme, kısmi bir düzenlemeyi öngördüğü için davanın yeniden görülmesini reddederek, idam ya da ömür boyu hapis arasında karar verdi.

Müvekkiliniz Mumia Abu-Jamal mahkemenin kararını nasıl karşıladı?

İdam tehlikesinin kalkmasından ötürü sevinç duydu. Ancak, ikimiz de Federal Yargıç’ın davayı yeniden görmeyi reddetmesinden memnun değiliz. Her şeye rağmen ufukta parıltı görüyoruz. Üç yargıçtan biri olan Thomas Ambro, hukuksal değerlendirme yönünden iki meslektaşının kararda ırkçılık yapılmadığına dair görüşüne katılmadı. Ve bu farklı düşüncesini toplam 118 sayfa olan yazılı gerekçenin 41. sayfasında ortaya koydu.

Yargıç Ambro neden farklı düşünüyor?

Ona göre, sadece bir tek mahkeme jürisi adayının bile deri rengi nedeniyle reddedilmesi ABD Anayasası’nda güvence altına alınan eşit muamelenin ihlali anlamına geliyor. Uygulamada Ambro, Mumia Abu-Jamal davası söz konusu olduğunda, bazı davalarda yaygın olan ırkçı davranışların istisna kabul edildiğini ortaya koydu. Eğer aynı durum başka davalarda olmuş olsa idi, davanın yeniden görülmesi söz konusu olurdu.

Yargıç Ambro her sanığın bir jüriyi kendi geldiği çevreden seçme hakkı olduğunu söylüyor. Bu 12 jüri üyesinin de sanığın gelmiş olduğu yerden olabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda Ambro için jürinin deri rengi/ırkı nedeniyle devre dışı bırakılması anayasaya aykırı. Diğer iki meslektaşı ise bu görüşü paylaşıyor.

Hukuksal olarak bundan sonra hangi adımları atmayı planlıyorsunuz?

Kararı veren Federal Temyiz Mahkemesi 3. Dairesi, üç yargıçtan oluşuyor. Mahkeme heyetinin sayısının artırılması söz konusu olabilir. Biz yargıç sayısının artırılması için başvuruda bulunacağız. Böylece alınan kararın yeni yargıçların katılımıyla tekrar ele alınmasını istiyoruz. Genişletilmiş mahkeme heyeti bizim istediğimiz yönde karar verirse o zaman davanın hem de yeni bir jüri önünde yeniden görülmesi mümkün olabilir.

Şimdi acil olarak ne türden bir desteğe ihtiyacınız var?

Çalışmamıza devam edebilmek için maddi desteğe ihtiyacımız var. Mumia’nın özgürlüğü için verilen mücadele şimdi yeni bir aşamaya ulaştı. Çatışma daha sert bir şekilde sürdürülecek ve önümüzde çok fazla iş duruyor. Bu nedenle, davanın yeniden görülebilmesi için her tür desteğe ihtiyaç duyuyoruz.{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99