Başkent doğalgaz da Ofer’e gitti... Sata sata bir ey kalmadı

 

Elif Bozkurt

Ülkenin ‘önemli’ üniversitelerinden birinin ‘iktisatçı’ yetiştiren bölümündeki profesörlerimizden birisi, derste öğrencilerine “e satmasın da ne yapsın; devasa bir borç var ödenmesi gereken” diyerek şehrinde üçüncü dönem belediye başkanlığı yapan şahsı utanmadan sıkılmadan koruyabilmektedir. Sanki o borçları yapanlar şehrin sakinleriymiş, borç bu yiğitlerin kamçısı, satıp savmak amentüsü olmalıymış gibi.

doalgaz1Ülkenin ‘önemli’ üniversitelerinden birinin ‘iktisatçı’ yetiştiren bölümündeki profesörlerimizden birisi, derste öğrencilerine “e satmasın da ne yapsın; devasa bir borç var ödenmesi gereken” diyerek şehrinde üçüncü dönem belediye başkanlığı yapan şahsı utanmadan sıkılmadan koruyabilmektedir. Sanki o borçları yapanlar şehrin sakinleriymiş, borç bu yiğitlerin kamçısı, satıp savmak amentüsü olmalıymış gibi. Ancak ne üzücüdür ki bahsi geçen bu olay ve kişilerin gerçek hayatla birebir bağlantıları vardır; olayın geçtiği yer ise muz cumhuriyeti değil yine ne yazık ki bu ülkenin başkentidir. Balık baştan kokarmış…

Böyle bakana böyle başkan
Son genel seçimler öncesi yaptığı konuşmalardan birinde “Türkiye böyle bir ülke. Özelleştirmede satıyorsun, satıyorsun bitmiyor. Bu kadar komünist bir ülkeymişiz. Komünizmin ağdalısıymışız” diyen, ülkenin taşını toprağını ‘babalar gibi’ satacağını söyleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın en sevdiği belediye başkanı olsa gerek İ. Melih Gökçek. Ülke maliyesi toptan ve perakende pazarlamacıların elindeyken başkentin içine düşürüldüğü borç batağından çıkışın da yine satışta aranmasına bu yüzden çok da şaşırmamak gerekiyor aslında. Birkaç gün önce ‘Özelleştirme sürecinin sonuna geldik, çünkü satacak pek bir şey kalmadı artık’ sözleriyle başbakan, maliye bakanının seçimler öncesindeki vaatlerinin gerçekleştirildiğini bir anlamda ilan etti. O elde avuçta kalmayanlardan birisi de Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi idi.

Melih Beyin Ankara satış programı
İhale açılmadan önce, şubat ayında AKP Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı toplantısına katılan Gökçek, 2008 yılında yapacaklarını sıralarken satacaklarını da sıraladı. İki önemli projesinden birisi kentsel dönüşüm, diğeri ise Ankara doğalgazının özelleştirilmesi idi. Bu özelleştirmenin ‘iyi bir fiyata’ yapılması halinde de vazgeçilmez tutkusu bitmeyen metro çalışmalarına hız vereceğinin müjdesini verdi. Bu yıl içinde Ankara’daki bazı caddeler ve kavşaklara 17 alt geçit yapılacağını anlatan Gökçek, özelleştirmeden iyi gelir elde etmeleri halinde 43 alt ve üst geçit daha yapmayı planladıklarını da ekledi. Sayın belediye başkanına kentleşmeden ne anladığı sorusunu sormak nasıl ki hâşâ mahkeme kararıyla kendisi tarafından yasaklattırılmışsa ‘iyi fiyat’tan ne anladığı sorusu da sıradaki yasak olacağa benzer.

Şubatta açıklanan program martta hayata geçirildi, Ankara doğalgaz ihalesi yapıldı. Gerisi malumumuz: Mehmet Kutman-Sami Ofer, Sami Ofer-şaibe…

At pazarlığı
Ankara doğalgaz dağıtımının satışı için yapılan ihale yukarıda bahsi geçen profesörlerce literatüre yeni bir boyut kattığı gerekçesiyle ders notlarına eklenir mi şimdiden kestirmek güç ancak tarihe geçecek nitelikte bir ihale olduğu şimdiden söylenebilir.

İhaleden birkaç hafta önce ‘parası olan gelsin’ nidalarıyla ihalenin reklamına girişildi; ihalede usulsüzlük olacağı yönündeki iddialar ise kesin dille reddedildi. 14 Mart’ta ihale gerçekleşti; Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş, 1 milyar 610 milyon dolara Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu Global Yatırım Energaz’a satıldı. Global Yatırım, Sami Ofer’le girdiği şaibe ve usulsüzlük dolu, iptal edilmiş ihalelerle tanınıyor. İhalede yaşananlar usulsüzlüğü, satış için verilen rakam peşkeş yorumunu doğruladı.

Sami Ofer, tüm operasyonlarında Global Yatırım’ın aracılığı ile; TÜPRAŞ’ın % 14.76 hissesinin kamuoyuna duyurulmaksızın, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından alınan bir kararla, piyasa değerinin altında bir fiyatla alması; Galataport ihalesini en yüksek teklifi vererek, önemli kolaylıklar içeren şartlarda alması; Kuşadası limanını özelleştirme ihalesini kazanarak alması ile tanınmış AKP döneminin özelleştirme kralı. Sami Ofer’le kapalı kapılar arkasında görüşülüp görüşülmediği ve ne pazarlıkların döndüğü sorulduğunda Unakıtan büyük bir pişkinlikle “Otel odasında özel görüşmüşüz. Davos soğuk yer, dışarıda konuşacak değiliz ya.” diyebilmişti. Şaibe kralına çekilen son peşkeş de başkentin doğalgazı oldu. Balık başkentte iyice koktu.{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99