Podyum değil, yoksul mahallesi

 

Yarınlar

Sosyalizm düşmanları ne kadar kudursa yeridir: Sınıf tavrı! Ellerinden gelse Chavez’le konuklarını bir kaşık suda boğacaklar.

chavez_naomi_1930-31 Ekim tarihlerinde Venezuela’nın başkenti Caracas’ı ziyaret ederek Devlet Başkanı Hugo Chavez’le buluşan ünlü İngiliz model Naomi Campbell, Venezuela Başkanı’nın eşliğinde yoksul mahalleleri, çocuk hastanelerini ve kamu kurumlarını gezdi, kitle gösterisine katıldı. Campbell “Sadece 24 saattir buradayım ve Venezuela’da kadınlara ve çocuklara yönelik toplumsal programların ne denli önemsenip teşvik edildiğini görmekten son derece etkilendim” diye konuştu.

Naomi Campbell 30 Ekim günü Miraflores Başkanlık Sarayı’nda Chavez’le buluştu. Konuğun Venezuela devlet başkanıyla yayınlanmak üzere bir röportaj yaptığı ifade edildi. Binaya girerken muhabirlere “Siyaset konuşmayacağım” demiş olsa da, Campbell, dört saat süren görüşme sonrası Chavez’in sağlık ve eğitim programlarını övmekten geri durmadı.

Chavez 24 Eylül’de de ünlü ABD’li aktör Kevin Spacey’i konuk etmişti. Spacey, Chavez’le görüşmeden önce Venezuela sinema yapımlarını desteklemek üzere hükümet tarafından kurulan 13 milyon dolar değerinde film stüdyosunu ziyaret etmişti. Ulusal film projelerine odaklanan görüşme sonrası Spacey Venezuela’nın sinema filmi yapımını destekleme çabalarından övgüyle söz etti.
ABD’li sinema yıldızları Sean Penn ve Danny Glover da Venezuela Başkanı’nın son dönemde konuk ettiği ünlüler arasında bulunuyor.
Sean Penn’i cumhurbaşkanlığı sarayında kabul ettikten sonra yurttaşlarına takdim eden Chavez, Hollywood’da yaşamasına rağmen ünlü aktörün dünya ve ABD’deki durum konusunda gayet bilgili olduğunu söyledi. “Diğer ülkelerden gelen, bizimle olan tüm ziyaretçilere hoşgeldiniz diyoruz. Kendinizi evinizde hissedin” diye konuşan Chavez, Sean Penn’in, “Irak savaşını eleştiren, Bush’u bunun sorumlusu olarak gösteren, Bush ile birlikte ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin alçakça suç işlediğini” iddia eden açık mektubunu okudu. Chavez, Penn’in görüşlerine katıldığını belirtti ve ünlü aktörün filmlerine hayran olduğunu söyledi.
ABD’li aktör, film yönetmeni ve siyasi eylemci Danny Glover ise Venezuela hükümetinin katkılarıyla, Gabriel Garcia Marquez’in “Labirentindeki General” kitabını sinemaya aktarma hazırlıkları yapıyor. Marquez’in eseri, Chavez hareketinin mirasını savunduğu Simon Bolivar’ın hayatının son evresini anlatıyor. Glover’ın benzer çerçevedeki bir diğer projesinin de Haitili devrimci önder Toussaint Louverture’ün hayatını konu alacak “Toussaint” adlı film olacağı söyleniyor.

Hal böyle olunca, ABD medyasında, Caracas ziyaretçilerine edilmedik hakaret bırakılmıyor. “Yan sinemaya komünizm geliyor; uyanın!” diyenlere; “Uyandık; bize bir McCarthy lazım” çığlıkları yanıt veriyor. Bizim buralarda da Hürriyet gibilere düşüyor vazife. Yalan haber ve aşağılık yorumların bini bir para... Sınıf tavrı! Sosyalist Chavez’le Caracas yoksulları arasına inersen, katrana ve tüye bularlar... adamı da kadını da!{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99