SUNU: Bizim caddelerimizde de bayram olacak

Enver Gökçe karanlık zamanlarda yazmıştı bu şiiri. Artık hiç bir zaman bayram yapılmayacağına inanılan günlerde... “Objektif olarak” umutlu olmanın pek de rasyonel bulunmadığı dönemlerde... Enver Gökçe’den öğreniyoruz, umut yolda bulunan değil inşa edilen bir şeydir. “Açmaz / açamaz / deme / hiç / bir / zaman / bu / nar / çiçeği / açacaktır / elbet”

Aleko’yu hatırlamak gerekir. Tam da Fallaci’nin ‘karışık duygular’la anıldığı günlerde, Aleko’nun ünlü gazetecinin sevgilisinden ibaret olmadığını hatırlamak... Yunanistan’da faşist Albaylar cuntasının başı Papadopoulos’a suikast girişiminde yakalanan ve sonra hiç bir baskıyla teslim alınamayan Aleko’yu... “Mussolini’nin sonu İtalyanlar için gurur vericidir” demişti, “Franco ve Salazar eğer kendi ecelleriyle ölürlerse İspanyollar ve Portekizliler başlarını onurla yukarıya kaldıramayacaklar”. Onurun yolda bulunan değil emek harcanarak yaratılan bir şey olduğunu anlatıyordu.

Tam da bugünün dünyasında umut ve onur uğruna emek harcanmayacaksa, emek harcamaya değer hiçbir şey yoktur. Alternatifi ancak “salağa yatmak” olabilir bunun. Salağa yatmanın sonunun hakikaten salaklaşmak olduğunu görmek için etrafta şöyle bir göz gezdirmek yeter. “Üniversiteye ne olursa olsun bana ne, alırım diplomamı işime bakarım” diyen, salağa yatmaktadır. Lübnan’da BM aczinden başka bir şey görememek, salağa yatmaktır. “Su için savaşlar çıkacak, köylüler suyu bitiriyor” demek, “IMF kotamız yükseldi hah hay, resmen büyük ülke oluyoruz” demek, “Papa ayıp etti hani kardeştik” demek, “Yolumuz AB yoludur eninde sonunda ulaşacağız” demek, Ahmet Hakan’la İclal Aydın’da keramet bulmak salağa yatmanın ötesine geçmektir. Yapmayın.

Salaklık zahmetsizdir. Kurtulmak için emek harcamak gerekir. “Ne kadar uğraşırsak uğraşalım, hiçbir şey değişmez” demek zahmet etmemektir. Yan yana koyunca şu ikisini, Enver Gökçe’yle zahmet etmeyeni, nasıl da şeffaflaşıyor iki yol arasındaki fark... Zahmet etmeyecek olan şöyle kenarda dursun. Yarınlar binbir zahmetle inşa edilir. Onurunu korumak ve umut etmek gerekir.

“Açmaz / açamaz / deme / hiç / bir / zaman / bu / nar / çiçeği /
açacaktır / elbet / bizim caddelerimizde de bayram olacak”...{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99