Kültürlenme sanatlanma mevsimi

 

Yarınlar - 

Sonbaharın gelişiyle beraber kültürlenme ve sanatlanma mevsimi de başlamış olur herkesin bildiği üzere. Devletimizin sanatçıları işbaşı yaparlar; tiyatrolar, operalar açılır. Yağmurdan kaçan sinemaya sığınır diye nitelikli filmler vizyona girer, festivaller koşa koşa üzerimize gelir. Az taşla çok kuş vurma hayalleriyle bilet muhasebesine girişilir. Oraya mı buraya mı derken kaçırıverdiklerimize yanmaya başlarız. Biz de nacizane, ekim ayı içinde ruhumuza gıda olacak bu faaliyetlere nerelerden dahil olunur diye kafa yorduk. Beğenilerinize sunmak istedik.

Ankara ekimde aslında hiç de yabancı olmadığımız bir grubu ağırlayacak. Daha önce de Türkiye’de konserler veren Swingle Singers, 4 ekimde Ankara Anatolia Gösteri Merkezi’nde vokal müziğin solistlikten çıkıp enstrümanlaştığı farklı ve tatlı halini gösterecek. Zamanında oda korolarımızdan Orfeon ile birlikte konser de veren grup Türk dinleyicisini seviyor. Sadece insan sesi ile Bach’tan Pembe Panter’e, Star Wars’tan Beatles’a kadar yayılmış eğlenceli ve kaliteli bir müzik yapıyor. İstanbul’daki Akbank Caz Festivali de gidip dinlemeye değer sanatçılarla dolu. Son dönemlerin en iyi erkek caz vokali olarak bilinen ve çok sayıda önemli ödüller almış olan Kurt Elling festivalin ağır topu. Müziğin akademik tarafında da bezi olan Elling, ünü dünyaya yayılmış sesiyle ilgilenenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat. Sinema festivalleri de ekim ayını doldurmuş durumda. Ankara Sinema Kültürü Derneği’nin gerçekleştirdiği Ankara Güz Film Şenliği 5-15 ekim arasında 3. kez gerçekleşecek. Polonyalı dahi yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin ve efsanevi cazcı Miles Davis’in anılacağı şenlikte oldukça nitelikli birçok film var. Fotoğrafik görüntülerin ustası Theo Angelopoulos’un Leyleğin Geciken Adımı ve “gerçeklerin üstünde” olmanın en iyi anlatıcısı Luis Bunuel’in Samanyolu festivalin incileri. İstanbul Film Ekimi içinse dikkate değer filmler arasında bu yıl Altın Palmiyeli olan isyankar Ken Loach filmi The Wind That Shakes The Barley’i izlemezsek olmaz. Bunun yanında animasyona bambaşka bir tarz getirmiş olan Bob Sabiston’un Scanner Darkly filmi yıllardır merakla beklenen gösterimlerden.

Animasyonda kendi “rotoscope” yazılımını 90’ların ortasında geliştiren Sabiston bu işin ustalarından. Bu arada, Uluslar arası İstanbul Fotoğraf Bienali ekim boyunca devam edecek. Bizce bienalin görülmeye değer eserlerinin başında Rus fotoğrafçı Gueorgui Pinkhassov eserleri geliyor. Sinemanın büyük ustası Andrei Tarkovski’nin yakın arkadaşı Pinkhassov’un fotoğrafları alternatif ve büyülü tarzıyla görülmeye gerçekten değer. Ankara’nın ekimde tiyatro seçenekleri arasında en çok dikkati çeken oyunu, Barış Eren’in yönettiği “ışığın ve hüznün ressamı” Modigliani Ankara DT Şinasi Sahnesi’nde. Konsere gideyim, festival bienal bırakmayayım ama yine kültüre sanata doyamam ben diyorsanız, 3-7 Ekim tarihlerinde hem Ankara’ya hem İstanbul’a profesyonel bir GO oyuncusu olan Hideki Enda seminer ve dersler vermek üzere gelecek. Buna da katılır kendinizi aşarsınız.

Bizden bu kadar, gelecek ay görüşmek üzere.{jcomments on}


Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99