Ahmet Hakan İclal Aydın'la kapıştı


Yarınlar - 

"Allah İclal'e bile böyle ceza vermesin”. Bu zeka ve mizah dozu yüksek cümle tabi ki Ahmet Hakan’ın. Karşı taraftan savrulan atışlar da fena değil tabi. “İlahi Ahmet Hakan :) Senin kadından soğuduğunu tahmin ediyordum zaten!” O gülücüğü ben koymadım oraya, İclal Aydın köşeyazısını öyle yazmış. Eğer Ağustos sonunda iyice harlanıp Eylül ayında süren bu nefis polemiği kaçırdıysanız, ömrünüzün iki ayı boşa geçmiş.

Zeka ve mizah dozu yüksek diyerek ucuz kinaye yapmıyorum. Bu, Ahmet Hakan’ın iddiası. Aynen nakledelim: “Vatan yazarı Ruhat Mengi'ye içten teşekkürler. Kendisiyle polemik yapmak bir zevk... Mesela... Ben ona "Şeyhülislam gibi fetva veriyorsun" dedim... O da bana önce "Tamam, espriyi anladım" dedi, ardından da nüktesini patlattı: "O zaman sana falaka cezası veriyorum." (…) Ne güzel... Polemik işte böyle yapılır...

Keşke aynı gazetenin adı İclal olan yazarı da bir parça hırslarından arınsa da, Ruhat Mengi gibi nüktedan olabilse... Mesela ben ona bir Attila İlhan şiirinden ilham alarak "İclal git başımdan" diyorum, o bana "Terbiyesizlik yapma! Yazı yazmayı öğreneceksin" falan tarzında zekadan yoksun, odun gibi yanıtlar veriyor. Ne diyelim? Keşke İclal, biraz Ruhat Mengi'den ders alsa!”
Gördünüz mü, polemik nasıl yapılırmış, incelik neymiş. Öğrenin diye bu uzun alıntılar. Öte yandan sadece köşeyazarlığı değil senkronize olarak edebiyatımızın parlayan yıldızlığını da yapmakta olan hanım yazarımız, gerçek anlamda bel altına vurmaktan hiç mi hiç çekinmiyor. Aslında devamı gelseydi keşke bunun, akıl etmek hiç zor değil, Ahmet Hakan bi yerlere çağırsaydı İclal Aydın’ı. Yakışırdı. Düzey hayli müsait. “Ters dönmüş böcek gibi havaya boş hamleler savuruyorsun.” İclal Aydın’dan bu. “Edebiyat matinelerinin ‘Gösterişçi ve fiyakalı hüznü’ delikanlıyı bozar.” Delikanlı tabi ki Ahmet Hakan.

Biz de ilkokul sıralarında kızların saçını çekerdik ama yazıya dökemedik, fırsat verilmedi ki. Belli ki artık köşeyazarlığı için gerçekten çok az şey gerekiyor. Üç beş tane maarif takvimi sayfasını dolduracak kadar metin üzerinden karşılıklı birbirine söveceğin bir partner bulursan, iki yıl boyunca alacağın parayı hak etmen işten bile değil. İş bulamamaktan yakınanlar, ne duruyorsunuz kardeşim!
{jcomments on}

Dergi Arşivi

arsivYarınlar'ın geçmiş tüm sayılarına, yayınlamış tüm yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bilim ve Gelecek

bilim-ve-gelecek-99