Anasayfa İçerik Derlemeler Ortadoğu O duvar o duvarlarınız... - Metin Yeğin

O duvar o duvarlarınız... - Metin Yeğin

İsrail hükümeti, kaçak göçmenler ve militanları engellemek için Mısır sınırına duvar öreceğini açıkladı. Duvarcılar iş başında. ABD'de Meksika sınırından geçen göçmenleri durdurmak için büyük duvar inşaatına başlamıştı. Bu arada daha yakın zamanda Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yılı kutlandı. 20 yıl geçmiş. Hatırlar mısınız Doğu ve Batı Almanya arasındaki duvar yıkıldığında tuğlaları koleksiyoncular tarafından kapışılmıştı. Herkes kaptığı yıkık Berlin Duvarı tuğlasını sevgilisine, eşine dostuna hediye etmek için alıp götürmüştü. Hatta seyyar satıcılar ziyaretçilere tuğla satışı yapmaya başlamışlardı. Bir sürü orta sınıf, geç kalmış turist buralardan aldıkları muhtemel sahte Berlin Duvarı tuğlalarını evde şark köşelerine bitişik bir kütüphane kenarına, düşmeyecek bir biçimde televizyonlarının üstüne ya da yatak odalarının ayak ucuna koymuşlardı. Bense efsanelere konu olan Berlin Duvarı'nın genellikle 2.5-3 metre yüksekliğinde olduğunu görünce hayal kırıklığına uğramıştım. Nedense bizim cezaevi duvarları gibi yüksek yüksek tepeler zannediyordum. İşte sanırım o Berlin Duvarı tuğlaları, o furya da bütün dünyada, duvarı bir virüs gibi yaydı.

Berlin Duvarı her ne kadar özgürlük çiti, rüya ile kabusun Sırat Köprüsü, devlet ve bürokrasinin simgesi ve bütün cezaevleri duvarlarının kardeşi ve okul duvarlarının ta kendisi olsa bile her iki taraf için, ötesi bir umut oyuncağı idi. Lanet olası varlığı yine de azgın sermayeye bir çekidüzen verdiriyordu. Duvar yıkıldı ve yeniden inşa ediliyor dünyanın her yerinde. İşte birini İsrail Mısır sınırına dikiyor. Kızıldeniz'deki Eilat kenti, diğeri de Gazze Şeridi'nin ucu olmak üzere sınırın iki bölgesinde inşa edilecek. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu kararın İsrail'in Yahudi ve demokratik karakterini koruma amacını taşıdığını, sığınmacılara kapılarını açık tutmaya devam edeceklerini söyledi. Mısır polisi, mayıs ayından bu yana çoğu Afrikalı 17 göçmen öldürdü. 266 kilometre uzunluğunda 270 milyon dolara mal olması beklenen duvar 2 yılda tamamlanacak. Ayrıca İsrail, Batı Şeria'nın çevresine de duvar örüyor.

Ah ne alçakça değil mi? Bir yandan işgal et, aç bırak, bütün kaynaklarını sömür sonra sokaklarını süpürmek, evlerini temizlemek, binalarını inşa etmek ve hatta duvar örmek için, çalışmak ve yaşamak için gelenleri öldür, duvarlar ör ekmeğinin önüne. Bu Berlin Duvar virüsü sadece İsrail'de, ABD'de de mi var zannediyorsunuz? Lefkoşe'deki duvar hadi eski diyelim yenileri bütün her yeri sardı. Sadece sınırlarda değil. Brezilya'da favelalar-gecekondu mahallerinin etrafı duvarlarla örülmeye başladı. Burada yok mu zannediyorsunuz? Kafanızı kaldırın etrafınıza bakın kapısındaki özel güvenlik güçleri, yüksek duvar ve kamera hendekleriyle siteler, alışveriş ve iş merkezleri zengin ve orta sınıfın hayal mahalleleri, sonu kentle biten isimleriyle lüks, süper lüks ve benzeri F tipi toplu konut cehennemleri dünya koca açık cezaevlerinin duvarlarını örmüyorlar mı parça parça. Eh böyle korunacak İsrail başbakanının bahsettiği 'Demokratik karakter'?

İşte onların demokrasileri dört tarafı duvarlarla çevrili. Zincirlerden ya da plastik kelepçeler ve kredi kartlarından, televizyon kanallarından, borçlanmış gelecekten ve kesintisiz imtihanlardan yapılmış. Şimdi kendinize yer seçin ya duvarın payandası olacaksınız ya da yıkacağız duvarları... Ya tuğlaları? Onlarsa sokağın haksızlığa atılan taşları...

14 Ocak 2010 tarihinde www.gunlukgazetesi.com adresinde yayınlanmıştır.

{jcomments on}