Anasayfa İçerik Güncel Yazılar ODTÜ'ye saldırmak Zaman'ın misyonu mu?

ODTÜ'ye saldırmak Zaman'ın misyonu mu?

AKP'nin fethedemediği ender kalelerden biri olan ODTÜ'ye ve ODTÜ’nün devrimci birikimine kara çalmak için fırsat kollayan AKP medyasının ikiyüzlülüğünün bir başka örneği daha. Zaman ve sözcülüğünü yaptığı cemaat ODTÜ'yü hafife aladursun; AKP'nin, Cemaat'in, gericiliğin oyunu daha çok bozulacak ODTÜ'de!

zaman_logo6-7-8 Eylül'de gerçekleşen ODTÜ öğrenci kayıtları, kayıtlar süresince yaşanan cemaat ve tarikat faaliyetleri ile gündeme geldi. Şehir dışından kayıt yaptırmaya gelenler için AŞTİ'den başlamak üzere kayıtların yapıldığı ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) önüne kadar uzanan bir cemaat ablukası ile karşılaştı ODTÜ'nün yeni öğrencileri. AŞTİ'de ODTÜ Mezunları Derneği'nin yaptığı stand çalışmasıyla, KKM çevresinde ise ODTÜ öğrencileri, ODTÜ mezunları ve gençlik örgütlerinin yaptıkları stand çalışması ile hem yeni kazanan öğrenciler ve velileri okul hakkında bilgilendirildi hem de başını Gülen cemaatinin çektiği gerici faaliyetle mücadele edildi. Sayılarının toplamı neredeyse kayıt yaptırmaya gelen öğrencilerin velileri kadar olan kadınlı erkekli cemaatçi grupları ODTÜ'de rahat nefes alamayacaklarını bir kez daha gördü. ODTÜ'yü yeni kazanan öğrencilere ve velilerine yapılan “ODTÜ yurtlarında fuhuş yapılıyor”dan tutalım “Oğlunuz o yurdu beğenmez, hatta içkiye kumara alışır iyisi mi bizim eve götürelim”e uzanan kara çalma ve “Işık Evleri'ne” öğrenci doldurma faaliyetine ODTÜ'nün bileşenleri tarafından izin verilmedi. Öğrencisiyle, mezunuyla, yönetimiyle ODTÜ bir kamu üniversitesi olarak öğrencilerinin eğitiminden barınmasına bütün ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olduğunu öğrencilere ve velilere anlattı, öğrencilerini cemaatçilerin izbe evlerine kurban etmeyeceğini ise gericiliğin suratına çarptı!

Kayıtların son günü yaşanan ve “Cemaat'in” gazetesi Zaman'da çarpıtmalarla adeta yeniden üretilen olay ise kayıt dönemine damgasını vurdu. Bahsedildiği gibi üç gün süren kayıtların son günü, ODTÜ bileşenleri ve İç Hizmetler tarafından onlarca kez ikaz edilmesine, bizzat okulun İç Hizmetler görevlileri tarafından bile tespit edildiği üzere öğrencilere ve velilere ODTÜ hakkında iftiralar attığı için kayıt alanından defalarca uzaklaştırılmasına rağmen üç gün boyunca KKM'de bulunan cemaatçilere “Neden defalarca uyarılmana rağmen buradasınız?” diye soran bir ODTÜ öğrencisine “Senin inadına geliyoruz” diyerek saldırılmış ve bu saldırının sonucu olarak ODTÜ öğrencisinin sol eli kırılmıştır. Olayın ardından gelen İç Hizmetler görevlileri saldırganları alandan uzaklaştırmış (alandan uzaklaştırılırken dahi tehditlerine devam etmiş), ODTÜ öğrencisi ise tedavi olmak için Mediko'ya gitmiş, sol eli alçıya alınmıştır. Alandan uzaklaştırılan bir cemaatçi ise inatla kayıt alanına geri dönmüş, bunu gören ODTÜ öğrencileri ise kendisini alandan kovmuştur. Aynı akşam (8 Eylül Perşembe) Zaman gazetesinin internet sitesinde Cihan Haber Ajansı referansıyla şöyle bir haber yayınlanmıştır:

“ODTÜ'de marjinal öğrenci grupları terör estiriyor
TGB'li ve diğer marjinal gruplara bağlı öğrencilerin kayıt süresi içerisinde yaklaşık 10 kişiyi darp ettiği, 25'in üzerinde kişiyi de tehditle okuldan uzaklaştırmaya çalıştığı öğrenildi. TGB'li öğrenciler tarafından darp edilen öğrencilerden biri de Bilgisayar Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi Emre Alsac. Emre Alsac, hiçbir suçu ve herhangi bir gruba bağlılığı olmamasına rağmen sebepsiz yere kendisine dayak atıldığını söyledi.”(1)

İki gün sonra (10 Eylül Cumartesi) ise haberin içeriği biraz değiştirilip şu ifadeler eklenmiştir:

“Marjinal gruplar ODTÜ'de yol kesip terör estiriyor
Öğrenci olaylarıyla toplumda kargaşa ve huzursuzluk oluşturan marjinal öğrenci grupları, bu kez üniversiteleri hedef alıyor. Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden ODTÜ'nün kapısında öğrencileri durduran marjinal gruplar, sorgulama yapıyor. Karşıt düşünceden olanlara ceza kesiyor. Olayların ardından üniversitede kargaşa çıkaran 50 kişi gözaltına alındı. 13'ü adliyeye sevk edildi.”(2)

Son olarak yine 10 Eylül Cumartesi günü Zaman'ın internet sitesine şu haber eklenmiştir:

“ODTÜ saldırganları yakalandı
ODTÜ' de üniversite kayıtlarına gelen öğrencilere yardım edenleri darp ve tehdit ettiği iddiasıyla marjinal sol örgütlere mensup Alp A. ile Soner İlhan K. gözaltına alındı. Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alınan öğrencilerin emniyetteki sorgulaması devam ediyor.”(3)

Gariptir 11 Eylül Pazar günü, aynı haber siteye bir kez daha eklenmiştir.(4) Kısacası Zaman'ın çarpıttığı tablo bu şekildedir. Peki gerçekte ne oldu? En basiti; 50 olan gözaltı sayısı nasıl olmuştur da bir anda 2'ye düşmüştür?

İlk haberden başlanacak olursa; Zaman'ın “TGB ve diğerleri” diye özel olarak TGB'ye yüklenmesi elbette bir tesadüfün eseri değil. ODTÜ öğrencilerinden aldığımız bilgiye göre kayıtlar boyunca KKM'de TGB'nin ne bir masası, ne bir afişi ne de bir ilanı var! Orada bulunmadığı apaçık olan TGB'yi var gösterip yüklenmek de ancak Zaman gibi sahibinin sesi bir gazeteden beklenebilir. Bir kez daha anlaşılıyor ki Zaman, AKP'nin güncel karalama kampanyası kimin üzerinde yoğunlaşıyorsa fiziki olarak orada bulunmasa bile haberini yapmakta beis görmüyor!

Diğer unsurlardan devam edecek olursak... ODTÜ'den okulu kötülediği, kara propaganda yaptığı, öğrencilere saldırdığı için kovulan Emre Alsac; elini kırdığı öğrenci ve başka bir öğrenci arkadaşı hakkında suç duyurusunda bulunmuş, 9 Eylül Cuma günü birisi ailesinin evinden sivil polisler ve birkaç ekip arabasıyla bir televizyon şovu havasında alınan ötekisi ise karakola çağırılan bu iki ODTÜ öğrencisi gözaltına alınmıştır. Zaman gazetesinde çıkan fotoğrafından da görüleceği üzere nasıl yırtıldığı meçhul olan tişörtü dışında sapasağlam gözüken ve “hiçbir ideolojik grupla bağlantısı olmadığını” iddia eden Emre Alsac'ın bu halde nereden darp raporu aldığını kestirmek çok zor değil! Cemaatin bol bol doktoru vardır elbet! Peki ya geri kalan 48 öğrenci nerede? Hemen aynı sabah Ankara'da yapılan başka bir operasyonun haberine bakıyoruz “Ülkü Ocakları'na polis baskını: 42 gözaltı”(5). Aklı sıra ODTÜ kamuoyuna bu “gözaltı dalgası” ile gözdağı vermek isteyen Zaman gazetesinin bu iki apayrı olayı üstün habercilik etiğiyle nasıl anında birleştirip servis ettiği ortaya çıkıyor. Toplayınca sayı yine tutmuyor ama olsun, koskoca AKP tiranlığını arkasına almış yayın organı için bunlar küçük teferruatlar!

Haberde geçen Terörle Mücadele Şube ekipleri kısmı ise koca yalanın bir başka parçası. Darp ettiği öğrenci hakkında suç duyurusunda bulunabilecek kadar pişkin olan Emre Alsac şahsı olayı her ne kadar Terörle Mücadele kapsamına sokmaya çalışmışsa da olay, savcıların “Bu alelade bir olay, davası bile zor açılır” yorumlarıyla adli bir soruşturmaya uğramıştır. Zaman ise haber metninin arasına bir “Terör” lafı kaynatalım da etkisi artsın hesabı peşindedir. Zaman ve benzeri AKP güdümlü basın organlarına çarpıtacak malzeme çıkmasını istemeyen ODTÜ öğrencileri durum bu noktaya geldiğinden dolayı Emre Alsac hakkında kasten yaralama, tehdit ve hakaretten dolayı suç duyurusunda bulunmuşlardır. Gözaltına alınan iki öğrenci Adliye'ye götürüldükten sonra savcıya ifade vermelerine gerek kalmadan serbest bırakılmışlardır. Bütün bunlar 9 Eylül günü olup biterken, Zaman gazetesinin olayı 10-11 Eylül tarihlerine yayması, haber metinlerinde kullandığı “marjinal sol gruplara mensup” ve “saldırgan” ifadeleri ise başka birer fecaattir!

Olayın tümüne baktığımızda çok da yeni bir şeyle karşılaşmıyoruz aslında. AKP'nin fethedemediği ender kalelerden biri olan ODTÜ'ye ve ODTÜ’nün devrimci birikimine kara çalmak için fırsat kollayan AKP medyasının ikiyüzlülüğünün bir başka örneği daha. Zaman ve sözcülüğünü yaptığı cemaat ODTÜ'yü hafife aladursun; AKP'nin, Cemaat'in, gericiliğin oyunu daha çok bozulacak ODTÜ'de!{jcomments on}