Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek'in 99. sayısı bayilerde: Din savaşı mı sınıf savaşı mı?

Bilim ve Gelecek'in 99. sayısı bayilerde: Din savaşı mı sınıf savaşı mı?

Dinsel ideoloji kime yarar, kime zarar?

DİN SAVAŞI MI

SINIF SAVAŞI MI?

 

Alâeddin Şenel yazdı

Sınıf savaşının din savaşına dönüştürülmesi

Din savaşının sınıf savaşına dönüştürülememesi

Dinsel ideoloji, özellikle onun “heterodoks”, “sapkın” denen biçimleri, ideolojik savaşımda toplumların alt tabakalarınca (bu tabakaların önderleri ya da ideologlarınca) benimsenip kullanılabilmişse de, genelde egemen sınıflardan yana yontan bir dünya görüşü işlevi görür.

BG-99-kapakFerhat Kaya

Burtele Hominidi ve adımlarımızın kökeni: İnsan ayağının evrimi

İnsan evriminde kaç farklı dik yürüme hareket biçimi vardı ve insan soyuna direk atalık eden tür nasıl bir ayak morfolojisine sahipti?

 

Heval Bozbay

Aramızdaki son Neandertal: Java

Neandertal türünden bir “insan”ı giydirip kuşandırıp modern hayatın içine koyma imkânımız olsaydı, dikkat çekmeden, güçlük yaşamadan hayatını sürdürebilir miydi?

Dr. Niyazi Yükçü

Kuantum harikalar diyarına küçük bir yolculuk: Elektron deyip geçme

Kuantum mekaniği sayesinde, yaşamımızı renklendirmek ve ona heyecan katmak mümkün. Maddenin görünen yüzünün altında neler gizli?

Kathryn Hinds

Roma’yı titreten kuzey barbarları: Cermenler

İmparator Augustus, gelen haberler üzerine kederle sızlanıyordu. Roma tarihinin en utanç verici dönemlerinden birisiydi: 15000 yüksek disiplinli, iyi eğitimli asker, birkaç gün içerisinde medeniyetsiz Cermen kabile adamları tarafından katledilmişti.

Kuntay Gücüm

Sömürgecilikten emperyalizme açılan suyolu

Bir ‘çılgın proje’: Süveyş Kanalı

İmparatorluğun kalkınmasına, Batı medeniyetinin Doğu’ya da aktarılmasına ve dünya barışına katkı yapacağı iddiasıyla açılan kanalın öyküsü.

Afşar Timuçin

İnsan: eğitilen varlık

Uygun olmayan eğitim koşullarında kişiliklerin sağlam ve tutarlı olması beklenemez. İyi bir eğitim bireyin yetilerini geliştirirken onun yeteneklerini kazanmasını da sağlar. Önemli olan bir insan yaratmaktır ya da bir insanın kendini yaratmasına katkıda bulunmaktır.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri,Bilişim Dünyası, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

 

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)