Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 94. sayısı bayilerde: Dünya mezarı, sınıflaşma anıtkabiri: Osmanlı Sarayı

Bilim ve Gelecek’in 94. sayısı bayilerde: Dünya mezarı, sınıflaşma anıtkabiri: Osmanlı Sarayı

BG-94-kapak-bBilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!

Dünya mezarı, sınıflaşma anıtkabiri
OSMANLI SARAYI
Dr. Hikmet Kıvılcımlı

Bostan korkuluğu padişahı, babasına, oğluna düşman eden süslü zindan Saray ve her cinayeti şeref diye sırtına yükleyen Divan

Geçmişte ve günümüzde elektronik dinleme ve gözetim
ABD dünyayı nasıl dinliyor?
Doç. Dr. Melih Kırlıdoğ

Bilişim ve iletişim teknolojilerinin olağanüstü gelişimi uluslararası düzlemde haberalma faaliyetlerini temelden değiştirirdi. Kişisel iletişim mahremiyeti yok oldu. ABD’nin elektronik casusluk örgütü NSA hiçbir zaman kendini etik ve hukuki bağlarla sınırlamadı.

David Morrison
2012 mahşer günü şarlatanlığı
“2012” başlıklı bilimkurgu filminin reklâmı o denli yoğundu ki, Hollywood felaket kurguları sanki gerçekmiş gibi pazarlanıyordu. NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nden David Morrison, dünyanın sona ermesinden korkan kişilerden gelen yüzlerce soruyu sınıflandırıp yanıt verdi.

Murat Naroğlu
Evrim kuramı, yaratılışçılık ve akıllı tasarım
Ünlü evrim bilimci Steve Jones şöyle diyor: “Evrim, genetiğin işleyiş biçimidir ya da biyolojinin grameridir. Gramer olmadan nasıl bir dili öğrenemezseniz, evrim olmadan da biyolojiyi öğrenip uygulayamaz, bilim yapamazsınız.”

Alp Hamuroğlu
Hıristiyan Reformu neyi, ne kadar değiştirdi?
Hıristiyanlığın Reformla düzeltilmiş ve iyileştirilmiş olması söz konusu değildir. İlk Hıristiyanlık, Roma’nın ve sonra da Papalığın elinde gericileşmişti. İlk Hıristiyanlık özlemleriyle yola çıkan Reform, “düzen Hıristiyanlığı” olan Protestanlıkla sonuçlandı.

İzlem Gözükeleş
‘Güvenli başlatma’ mı, ‘kısıtlı başlatma’ mı?
Bilgisayarlarımızı çalıyorlar!
UEFI güvenli açılış teknolojisi, hem donanım hem de yazılım sektöründe sermayenin hızla yoğunlaşması ve merkezileşmesi ile sonuçlanacak. Artık kullanıcılar satın aldıkları bilgisayarların gerçek sahibi olamayacak.

Hasan Torlak
Kadın üretkenliğinin simgesi: Nar ağacı
Mayıs ayından itibaren kıpkırmızı açan eşsiz çiçekleriyle büyüler sizi nar, sanki başka bir alemden, masal ülkesinden gelmiştir. Sonbahara doğru kızıllaşan ve bir ana karnı gibi dolgunlaşan meyveleri yiyenlere sağlık ve mutluluk verir.

Nurdoğan K Gülen
MÖ 1950-1750’li yılların Anadolu’sunda kadın hakları
Evlilik müessesesi, Asur kaynaklarında “kadını satın alma” düşüncesi üzerine inşa edilmişken, Anadolu’da (Hititlerde) kadının evlenme ve boşanma hakkı üzerine kurulmuştu.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)