Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 93. sayısı bayilerde: Hıristiyan ‘Reformu’: Reform mu, bölünme mi?

Bilim ve Gelecek’in 93. sayısı bayilerde: Hıristiyan ‘Reformu’: Reform mu, bölünme mi?

 

BG-93-kapakBilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!


Reform mu, bölünme mi?
HIRİSTİYAN ‘REFORMU’

Alp Hamuroğlu’nun incelemesi
Reformasyona giden yol / Yozlaşmanın odağı: Ortaçağ Kilisesi ve Papalık / Reformun öncülleri / Reformasyon ve Hıristiyanlığın ikinci bölünmesi / Avrupa tarihinin en büyük köylü ayaklanmaları / Martin Luther ve Thomas Münzer / Reform ve Türkler / Dinlerde reform olur mu?

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan
Van Depremi yeniden anımsattı
Türkiye’nin diri fay yapısı ve depremsellik özellikleri
Neden bazı binalar yıkılırken, bazıları yıkılmıyor?


Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü çevirdi

Büyük Patlama söylencesi bağlamında bilim sosyolojisi
Bilim alanına Baconistlerden çok kariyeristler doluştu. Bunlar güçlü ve geniş bir bilim tapınağı yarattı.  Kolay bir biçimde kenara itilen özgür düşünürlere bu örgütlenmede yer yok.

Dr. Niyazi Yükçü
Astroloji neden bilimsel değildir?
Bir bebeğin doğum anında, Proxima yıldızının bebeğe uyguladığı kütle çekim etkisi, yaklaşık yarım metre uzaktan geçen karasineğin oluşturduğu kütle çekim etkisiyle aynıdır. Bu durumda, bebek sinek burcu mu?

Afşar Timuçin ile söyleşi
‘Güzel’ nedir?
“Güzel” dediğimiz şey bize bir haz nesnesinin varlığını düşündürür. Daha yalın bir dille söylersek güzel olan bize haz verendir. Ancak “güzel”in verdiği haz üst düzeyde bir hazdır, bu hazzı basit hazlardan ayırmak gerekir.

İzlem Gözükeleş
Steve Jobs: sadece meta üreticisi değil, şeytanın ta kendisi
Jobs’ın Foxconn işçilerine karşı tavrı ve medyanın gerçek bilim insanlarını umursamayıp Jobs’tan bir ikon yaratması rahatsızlık verici. Fakat Jobs ikonunun asıl teşhir edilmesi gereken yönü, insanların bilgiye eşit ve özgür erişim, iletişim ve mahremiyet hakkına saygı duymayan ürünleri (elmaları).

Prof. Dr. Metin Sarıbaş, Biyoçeşitlilik Yasa Tasarısı’nı eleştirdi
Biyolojik çeşitliliğin korunması kimin umurunda?
Tasarının sermayenin doğayı ve doğal kaynakları metalaştırması ve tahrip etmesi önündeki yasal engelleri kaldırmak amacıyla hazırladığı belli. Tasarıyla, mevcut “doğal sit alanı” ilan edilmiş alanların statüsü sona eriyor.

Doç. Dr. Firdevs Gümüşoğlu
İlk kadın matematik profesörü Selma Soysal’ı yitirdik
İTÜ ve matematik bir tutkudur onun için. “Bence matematik erkeklerden çok kadınlara daha uygun bir daldır. Tüm bilim dalları tutkuyu gerektirir, ayrıca matematik için sezgi de zorunludur” demişti.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)