Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 92. sayısı bayilerde: Türkiye'nin 'Turuncu Devrimi'

Bilim ve Gelecek’in 92. sayısı bayilerde: Türkiye'nin 'Turuncu Devrimi'

 

BG-92-kapakTÜRKİYE’NİN

‘TURUNCU DEVRİMİ’

 

Fatih Yaşlı, Okan İrketi, Celil Kaya, Ender Helvacıoğlu

Cumhuriyet savaşlarında son durum / Yeni rejimi kim, nasıl kuruyor? / Yeni rejimin Kürt sorunu / Yeni rejimin tutuklusu: TSK / Türkiye’nin sosyal yapısı nelere gebe?

 

 Yard. Doç. Dr. İbrahim Semiz

Nötrinolar ışıktan daha mı hızlı?

Birkaç senaryo söz konusu: 1) Kısa sürede bu deneyin sistematik bir hata yaptığı ortaya çıkacak, 2) Başka deneyler bu sonucu uzun bir süre tekrarlamaya çalışacak, fakat böyle bir şey gözlemleyemeyecek, 3) Başka deneyler de, bunun doğruluğunu gösterecek... İlk ikisinin olasılığı oldukça yüksek, ama 3. senaryo için heyecanlanmakta da haklıyız.

 

Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü

Darwin ‘savaşım’, ‘seçilim’ gibi kavramları hangi anlamda kullandı?

Darwin 19. yüzyıl ortalarında giderek artan pozitivist yaklaşımın da etkisinde kalarak kuramını geliştirirken benzetimlere başvurdu. ‘Savaşım’ benzetimini üç ayrı anlamda kullandı. ‘Doğal Seçilim’ benzetimi insan etkinliklerinden oldukça farklıdır. Darwin’e göre ‘doğal seçilim’ ne bilinçli ne de akıllı, hele hele kesinlikle ilahi değildi!

 

Ferhat Kaya

İnsanın evrim ağacında yeni bir fosil tür:

Australopithecus sediba

Keşfi yapan ekibin başı Berger’a göre “Australopithecus sediba, Homo cinsinin direkt atası değil, ancak Homo cinsinin en yakın atası üzerinde yoğunlaşırsanız onunla karşılaşacaksınız.”

 

Çağlar Sunay’ın ‘50 Soruda Evren’ kitabı çıktı

Evren nasıl bir şey?

Evren nedir? Evren’in büyük ölçekli yapısı nasıldır? Evren'in temel özellikleri nelerdir? Evren ne kadar büyüktür? Evren'in genişlemesi ne demektir? Evren kaç yaşındadır? Evren’in içeriği nedir? Evren’in sonu nasıl olacak?

 

İzlem Gözükeleş

Sosyal medyaya balıklama dalmalı mı?

Dikkat, analiz ediliyoruz!

Attığımız her mesaj, tıkladığımız her bağlantı, arama motorlarında aradığımız her kelime bizi sürekli analiz edilen dev bir ağın içine atıyor. Peki, buna karşı neler yapılabilir?

 

Afşar Timuçin

Stoa ahlakı

Kıbrıs’lı Zenon’un Atina’da açtığı okulla başlayan Stoa serüveni en yetkin dönemini MÖ II. yüzyıldan sonra Epiktetos’la ve Marcus Aurelius’la yaşadı. Bunlardan ilki bir köleydi; ikincisi ise bir imparator.

 

Hasan Torlak

‘Ölmez ağaç’ zeytin

Zeytin neden barışın sembolüdür? Halk hekimliğinde yatıştırıcı, tansiyonu ve kan şekerini düşürücü olarak kullanılır. Savaşı başlatan hiddeti engelleyen bir ağaçtır zeytin. Felsefe ve bilgelikle de özdeşleştirilir.

 

 

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

 

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)