Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek'in 89. sayısı bayilerde: Fransız Devrimi

Bilim ve Gelecek'in 89. sayısı bayilerde: Fransız Devrimi

BG-89-kapak

Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısı bayilerde!

 

FRANSIZ DEVRİMİ
‘Kul’dan ‘özgür yurttaş’a… Monarşiden cumhuriyete… Hükümdarlıktan ‘vatan’a… Yobazlıktan aydınlığa…

 

Tarikatçı “prof”lara ilkokul dersi
Gece ve Gündüz nedir, nasıl oluşur?
Alâeddin Şenel ve Prof. Dr. Metin Hotinli yazdı
Kompartımanlaşmış kafayapısı ve ‘gece ve gündüz mitosu’
Bir ilahiyatçı profesör, Gece ile Gündüz’ün, Güneş’ten bağımsız varlıklar olduklarını Kur’an ayetlerine dayanarak ileri sürmekte. Ortada “komik” olmaktan öte “trajik” bir durum var. Yanına savını kanıtlamak üzere Norveç’e “araştırmaya” götürdüğü bir uzay bilimleri profesörünü almış! Dolayısıyla durum, ciddiye almaya, yanıt vermeye değmeyecek tekil bir fantezi olmaktan öte.

Türkiye İnterneti nereye gidiyor?
Bilişim Dünyasından / İzlem Gözükeleş

Evet, İnternet’in bir düzenlemeye ihtiyacı vardır. Fakat düzenleme sürecinde, bundan doğrudan etkilenenlerin söz hakkının olması gerekir. 22 Ağustos’tan itibaren filtreli ve sansürü artırılmış bir internetimiz olacak. Bu nedenle, 15 Mayıs’ta yayınlanan deklarasyonun arkasında durmak ve bu sefer 50 bin değil 100 bin olarak alanlara çıkmak gerekiyor.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile söyleşi
‘Paylaşmamanın sorumluluğunu taşıyamazdım’

Dilovası’nda ülkenin en büyük kimya sanayi yatırımları sıralanmış. Kanser kaynaklı ölüm vakaları Türkiye ve dünya ortalamasının üç katı. Anne sütü ve bebek kakalarında zehir var. Sermaye, kârlılık peşinde. Üniversitelerin durumu acı verici. Bütün bunları ortaya çıkararak çözümler öneren onurlu bilim insanının payına da soruşturma düşmüş!

Afşar Timuçin
Dünyaya değişik açılardan bakmak
-Beethoven ve Utrillo örneği-

Her sanatçı ayrı bir açıdır, her sanatçının kendine özgü bir bakış biçimi vardır. Kimi sanatçılar dünyaya dar açılardan bakarlar, kimi sanatçılar da dünyaya olabildiğince geniş açılardan bakarlar. Ama en önemlisi bakmayı bilmektir, baktığını iyi görebilmektir.

Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü
Vatikan, bilim ile inancın kesişim noktasını bulmuş!

Vatikan Gözlemevi’nde bir yandan gökbilim araştırmacılarıyla evrene ilişkin araştırmalar sürerken diğer yandan da “Bilim ile inancın uyumlu bir biçimde birlikteliği nasıl gerçekleşir?” sorusuna açıklama getirmeye çalışıyorlarmış.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Geçmişe Yolculuk, Satranç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}