Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek'in 87. sayısı bayilerde: Türkiye’de evrim eğitiminin serüveni

Bilim ve Gelecek'in 87. sayısı bayilerde: Türkiye’de evrim eğitiminin serüveni

BG-87-kapak

Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısı bayilerde!

Türkiye’de evrim eğitiminin serüveni

Prof. Dr. Aykut Kence, Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy,
R. Nazlı Somel, Zelal Özgür Durmuş ve Burçin Duan’ın incelemeleriyle

Darwin ve evrim kuramı bu coğrafyaya nasıl ve ne zaman girdi? Cumhuriyet tarihinin çeşitli dönemlerinde nasıl resmi yaklaşımlar oluştu? Dünyada evrimsel biyoloji çağı yaşanırken, biz nereden nereye geldik?

Prof. Dr. Metin Sarıbaş
Hidroelektrik santralleri (HES) ve doğa yıkımı
Anadolu’nun su isyanı!

Türkiye güzel ve eşsiz vadilerini HES’lere kurban ederse büyük kayba uğrayacak. Bu vadilerden kazanacağımız elektrik enerjisi başka yollardan elde edilebilir, ama vadiler bir daha geri gelmez. Anadolu insanı “Derelerin Kardeşliği Platformu” adı altında her vadide örgütleniyor.

Özlem Özdemir hazırladı
Bu ülkenin bir “Türkan”ı var…

Türkan Hoca, yarım kalan lepra taramalarını tamamladı, cüzamlıları tedavi etti. Onlara okuma yazma öğretti, el becerilerini değerlendirecekleri kanallar buldu. Binlerce gencin okumasına önayak oldu, aydınlık fikirli insanlar yetiştirdi. Ölümünün ikinci yıldönümünde, ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Zeynep Türüt ve Prof. Dr. Hamdi Aytekin ile çağdaş yaşamın öncü kadını Türkan Saylan’ı konuştuk.

Afşar Timuçin
Felsefenin ve bilimin karşında sanatın yeri ve anlamı

Bilim ve felsefe zorunlu olarak nesnele yönelirken sanat hem nesnele hem öznele yönelir. Buna göre bilimin işi doğru’yladır, felsefe hem doğru’yla hem iyi’yle ilgilenir, sanat doğru’yu ve iyi’yi dışlamayacak biçimde güzel’e yönelir. Kültürün üç alanı, felsefe, bilim ve sanat insanın kendini aradığı ve kendi için yani büyük insanlık için gelişim olanakları yarattığı üç kardeş alandır. Onlar yaşamı hem aydınlatır hem dönüştürürler.

Bilim insanları, yazarlar, yayıncılar
Baha Okar’a özgürlük! Türkiye’ye özgürlük!

Düzmece Devrimci Karargâh davasının 13 Nisan tarihindeki ilk duruşmasında, aralarında editörümüz Baha Okar’ın da bulunduğu sanıkların ve avukatlarının savunma hakları, hukuka aykırı bir biçimde, zor kullanılarak gasp edildi! Aynı zamanda derginin de yazarı ve okuru olan ülkemizin önde gelen bilim insanları ve yayıncıları Baha Okar ve yargılandığı davaya ilişkin konuştular.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Evrenle Söyleşiler, Geçmişe Yolculuk, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)