Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 86. sayısı bayilerde: Efsaneler ve gerçekler HASAN SABBAH

Bilim ve Gelecek’in 86. sayısı bayilerde: Efsaneler ve gerçekler HASAN SABBAH

BG-86-kapakBilim ve Gelecek’in Nisan sayısı bayilerde!

Efsaneler ve gerçekler
HASAN SABBAH

Baha Okar’ın kaleminden
Cennet bahçeleri ve afyonkeş fedailer gerçek mi?/ Haçlıların ve Marco Polo’nun kaleminden Hasan Sabbah ve Nizariler / Batı’nın zihnindeki Doğu ve Hasan Sabbah / İsmaililer ve İslam’da muhalefetin toplumsal temelleri / Eşitlikçi İsmaili Cumhuriyeti: Karmatiler / Hasan Sabbah’ın Yeni Davet’i ve Nizariler / Daî örgütlenmesi ve Nizarilerin devlet yapısı

 

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile söyleşi
Deprem, tsunami ve nükleer sızıntı…
Japonya felaketi yaşıyor. Ya Türkiye?..

Japonya depreminin sarsıntısı binaları yıkamadı, ama tsunami büyük zarar verdi. Bu kadar büyük bir deprem, böylesi bir faylanma ve bu tür bir fay mekanizmasını içeren bir senaryo yapılamamış. Dolayısıyla bu çapta bir tsunami de öngörülememiş. Kıyı şeridinin yapısından dolayı bazı yerlerde dalga yüksekliği 20 metreye çıkmış. İnsan düşünmek bile istemiyor: Ya Türkiye?

Ender Helvacıoğlu
Hukuktan umudumuzu kestik. On gram mantık, bir gram vicdan

Baha’ların davasının iddianamesinde suç delili olarak gösterilenler gerçekten suçsa, Türkiye nüfusunun en az yarısını da tutuklamak gerekir. Ama zaten böyle iddianameler bunun için yazılıyor, böyle davalar bunun için açılıyor, böyle düzmece örgütler bunun için kuruluyor. Türkiye’yi kocaman bir F tipi cezaevine çevirmek için.

Deniz Şahin
Yaşamın tarihinden bir kesit: Dinozorlardan memelilere…

Yaşamın tarihinin her zaman ilgi çekmiş bir kesiti dinozorların hüküm sürdüğü dönemdir. Dinozorlar nasıl ortaya çıktı? Yaşadıkları dönemin özellikleri nelerdi? Dinozorların boyutları. Dinozorların sınıflandırılması. Dinozorlar nasıl yok oldular? Meteor çarpması teorisi ne kadar doğru? İlk basit memeliler. Dinozorların sonu ve memelilerin yükselişi…

Afşar Timuçin
Dilde ve sanatın dilinde anlamın açınlanması

Bilimde ve felsefede dili kullanmak sanat değil zanaattır. Ancak zanaatın iyisinin de sanat tadı verdiğini unutmamak gerekir. Sanatın alanına geldiğimizde iş değişir. Onda sözcükler asıl anlamlarının dışında kullanılırlar. Sanatta anlatım birimleri sözcükler değil sözcük demetleridir. Sanat gerçekliği yapay biçimlerle dışlaştırır. Doğalı yapayla anlatmaktır bu.

Nalân Mahsereci
50 Soruda dizisinin 10 kitaplık 2. paketini yazarları anlatıyor

50 Soruda Üniversitesi güzergâhının ilk limanında. Celal Şengör, Ergi Deniz Özsoy, Hasan Aydın, Ali Nahit babaoğlu, Sibel Özbudun-Gülfem Uysal, Kerem Cankoçak, Osman Demircan, Kenan Ateş, Ender Helvacıoğlu, Zahit Atam yazacakları kitapları anlatıyor.

Mustafa Diktaş
Konya oturak alemlerinde dönüşüm

Konya eğlence kültürünün en temel ayırt edici özelliklerinden biri oturak alemleridir. İşlerin azaldığı uzun kış aylarının gecelerinde, evlerin dışındaki genellikle gözden ırak mekânlarda yapılan eğlenceler oturak alemi adını almıştır.

Hasan Torlak
Erkek tanrıların ağacı: Sedir

Sediri gördüğünüzde, önce bir seyredin uzaktan o güzel endamını, sonra dokunun ona, eğer katranı sızmışsa dışarıya mis gibi kokusunu çekin içinize. Hititlerin de dediği gibi “sedir ağacının tatlı kokusunu duyun”. Sedir ağaçlarımız mükemmel görünümleriyle bizlere sadece estetik duygular yaşatmazlar, onlar binlerce yıllık kadim uygarlıkların kültür değerlerini, hayallerini ve inançlarını da günümüze taşırlar.

Gül Atmaca
Bağdat’ın gri duvarları

Mezhep ayrılığının derinleştiği Irak’ta, Şii ve Sünni yerleşim bölgelerinin arasına çekilen beton duvarları yıkmak mümkün ama insanlar arasındaki ‘duvarları’ kaldırmak o kadar da kolay görünmüyor.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}