Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 85. sayısı bayilerde: Kadınlar yine yol ayrımında; Hürrem mi, Türkân mı?

Bilim ve Gelecek’in 85. sayısı bayilerde: Kadınlar yine yol ayrımında; Hürrem mi, Türkân mı?

BG-85-kapakBilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!

Kadınlar yine yol ayrımında
Hürrem mi, Türkân mı?
Osmanlı kadınları ve Cumhuriyet kadınları

Bir yanda köle, cariye, odalık ve gözdeler… Harem kadınları…
Diğer yanda Halide, Sabiha, Remziye, Afife, Suat, Kâmile, Behice, Nüzhet, Zehra, Muazzez, Jale, Mîna, Fatma, Halet, Bedia, Nermin, Mübeccel, Türkân…

Derleyen: Ender Helvacıoğlu
Padişahların kadınları ve anneleri
Osmanlı saray kadınları
Kaçırılıyorlar, esir alınıyorlar, köle pazarlarında satılıyorlar, haremlere kapatılıyorlar, iradelerinin dışında padişahlara ve beylere sunuluyorlar, feodal devletler arası ilişkilerin malzemesi oluyorlar…

Hazırlayan: Özlem Özdemir
Anneannelerinden farklı yaşadılar!
Cumhuriyet kadınları

1923’den sonra kadının yeri değişti ülkemizde. Birkaç yıl önce söz hakkı bile tanınmayan kadınlar, doktor olup kadın erkek herkesi tedavi etmeye başladılar, at üstünde köy köy dolaştılar, laboratuvarlara girip deney yaptılar, üniversitede kürsü kurdular, kitap yazdılar, gazete çıkardılar, meclise girip emekçilerin haklarını savundular...

Çağatay Uluçay
Harem ‘okulu’ndaki ‘edep ve terbiye dersleri’ne örnek!
Osmanlı saray kadınları nasıl eğleniyor ve eğlendiriyor?

Osmanlı düzeni nasıl çürüdü?

Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın kaleminden
Toprak ekonomisinde derebeyleşme
İdari, siyasi, askeri yozlaşma ve irtica

Parantez / Ender Helvacıoğlu
Baha’nın iddianamesi üzerine notlar

Her an seni de alabiliriz, suç gerekmez!

Bu ve benzeri iddianameler tutarlılık ve gerçeği ortaya çıkarmak adına yazılmıyor. Asıl hedef tutuklananlar değil; onlar üzerinden geride kalanlara, bütün topluma bir mesaj verilmek isteniyor: “Her an seni de alabiliriz. Bir suç işlemiş olman gerekmez. Bu nedenle sesini kıs, dümen suyumuza gir.”

Ömer Tuncer
Müzik sanatından yola çıkarak
Kültürel yozlaşmanın sosyolojik alt yapısı üzerine

Kapitalist yapı ancak ”kâr ederek geçim sağlama” ve dolayısıyla “daha çok tüketme” ölçütleriyle devinebiliyor. İnsanın doğal gereksemesi olan sanat, “arz-talep” çarkları arasına sıkışmış. Bu yapının oluşmasında, tüketiciyi kolayca üretilebilir olana yönlendirmek, gereksemeden çok daha fazlasını tüketmesini sağlamak gibi mekanizmalar etkili.

Alp Hamuroğlu
Haçlı Seferleri sonrası Doğu ve Doğulular

Haçlı Seferleri Avrupalılara, Akdeniz ile Doğu kapısı ve yolunun kapandığını göstermişti. Bunun yol açtığı gelişme Doğu’ya gitmek için başka yollar aranması ve sonucunda coğrafi keşifler oldu.

Ali Timuçin
Katherine Mansfield’in dünyası

Katherine Mansfield için yazarlık yaşamının parçasıydı. Hastalığı el verdiğince özgürce yaşadı ve yapıtlarını oluşturdu. Korktuğu pek olmadı, hastalığı hedeflerine ulaşmasını en azından bir ölçüde engelleyemedi.

Bilişim Dünyasından / İzlem Gözükeleş
Kameralar ne işe yarar?

CCTV’ler ya da Türkiye’deki adıyla MOBESE’ler gün geçtikçe daha çok hayatımıza sokuluyor. Bugün, trafikte hız kontrolü yaptığı ya da caydırıcılık özelliğiyle suçu önlediğini düşündüğümüz kameralar yarın yeni teknolojik gelişmeler ve değişen bir siyasal konjonktürle karşımıza bambaşka bir biçimde çıkabilir.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}