Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 83. sayısı bayilerde: Dünya’yı yerinden eden adam Kopernik

Bilim ve Gelecek’in 83. sayısı bayilerde: Dünya’yı yerinden eden adam Kopernik

BG-83-kapakBilim ve Gelecek’in Ocak sayısı bayilerde!

Dünya’yı yerinden eden adam
Kopernik

Kopernik insan düşüncesine yeni ufuklar açmış, bilime yaptığı somut katkılarıyla bilim tarihinde yeni bir aşama yaratmış, insanın evreni daha iyi anlayıp kavraması yolunda seçkin bir başarıyı adeta bir sıçrayış süreciyle oluşturmuştur. Yer merkezli bir kozmoloji yerine Güneş merkezli bir evren görüşü getirmiştir.

GÜNLÜK YAŞAMDA EVRİM
Kanser ve evrim
Dr. Murat Kınıkoğlu
Kanser hücreleri, çoğalmayı kontrol altında tutan mekanizmalardan etkilenmediklerinden dolayı daha hızlı çoğalırlar. Bir zamanlar insanoğlunun yaşamasında ve çevreye uyumunda rol oynayan gen mutasyonlarının aynı zamanda kanser olmamıza neden olduğunu söyleyebiliriz.

Virüsler ve evrim
Prof. Dr. Osman Şadi Yenen

Önümüzdeki yıllarda hem virüslerin evrimi hem de virüslerin evrimde oynadığı roller hakkında şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşmaya hazır olmalıyız.

Alp Hamuroğlu
Haçlı Seferleri’nin tarihsel sonuçları - 1
Seferler sonrası Avrupa ve Avrupalılık

Haçlı Seferleri, Avrupalılar için, kendilerinden farklı ve üstün başkaları olduğu, kendi dünyaları dışında başka bir dünyanın da bulunduğu bilincinin başlangıcıdır. Haçlı Seferleri’ne kadar Avrupalılarda “Doğu” ve “Batı” kavramlarının bugünkü anlamlarına benzer bir karşılığı yoktu.

Dr. Betül Kaçar Arslan ile söyleşi

Arsenikte hayat var!
Farklı bir yaşam formu mu?

“Temel besin kaynağı olan 6 element (fosfor, karbon, oksijen, nitrojen, sülfür, hidrojen) dışında, temel biyokimyasal döngülerine arseniği katan bir organizma bizlere dünya üzerinde bambaşka bir hayat formu alternatifi sunuyor.”

Kerem Cankoçak
CERN’deki son gelişmeler
Karşı-hidrojen atomu ve ağır iyon çarpışmaları

Geçtiğimiz ay içinde Cenevre’deki Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuarı CERN’de iki önemli gelişme yaşandı. Daha önce yapılan deneylerin çok daha büyük boyutlusu olan bu gelişmelerden ilki karşı-hidrojen atomlarının ALPHA deneyinde manyetik alanlarla hapsedilip görece uzun sürelerde yaşatılabilmesi, diğeri ise kuark-gluon plazmasının LHC’de daha öncekilerden çok daha yüksek enerjilerde yaratılmasıdır.

Afşar Timuçin
Sanatçı, yapıtında ne kadar var?

Yazarların yaşamlarıyla sanatları arasında bir köprü kurarak her iki kutup için bir takım ipuçlarına göre açıklamalar üretmek pek sağlıklı bir anlayış değil. Yaşamlar apayrı bir dünyadır, yapıtlar apayrı bir başka dünyadır. Bazı çok belirgin durumlarla karşılaştıkça onların üstünde durmak elbette yanlış olmayacaktır.

Kuntay Gücüm
Alexandre Dumas Babıâli’ye karşı
Sözde İskender Bey vakası

Babıâli 1862’den itibaren özellikle Arnavut kökenli İtalyanlara yönelik propaganda hakkında diplomatik misyonlarından raporlar almaktadır. Büyük güçlerin başkentlerindeki Osmanlı diplomatları İskender Bey’i ve Junte Greco-Albanais (Grek-Arnavut Cuntası) adlı örgütünü engelleyebilmek için harekete geçirilir.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}