Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 81. sayısı bayilerde: Türkiye’nin İlk Kuran Ansiklopedisi

Bilim ve Gelecek’in 81. sayısı bayilerde: Türkiye’nin İlk Kuran Ansiklopedisi

BG-81-kapakBilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!

Türkiye’nin ilk Kuran Ansiklopedisi

Ender Helvacıoğlu yazdı

- Hikmet Kıvılcımlı’ya göre Allah-Peygamber-Kitap
- Allah’ın 99 ismi ne anlama geliyor?
- Hz. Muhammed ve Kuran’ın tarihsel yeri

Kıvılcımlı’nın “Allah-Peygamber-Kitap” adlı eseri Cumhuriyet tarihimizin ilk “Kuran Ansiklopedisi” sayılabilir. İkinci Kuran Ansiklopedisi’ni de Turan Dursun yazmıştı zaten. Görüldüğü gibi, bu ülkede bilimsel yöntemin ışığında yazılmış iki Kuran ansiklopedisinden birini bir Marksist, diğerini de bir ateist kaleme almıştır.

Dr. Hikmet Kıvılcımlı
Allah’ın güzel isimleri ve tarihin kanuncul gidişi
Muhammed evrimi bilmeden insan gibi tanımlamak zorunda kalmıştır. Burada yapmayı denediğimiz iş, dinin altında yatan tarihin madde ve ruhunu gözlere batırmaktır. Din kabuğu, o tarihte bilinç yerine geçtiği kanunlarını yani evrimi saklı tutuyordu.

Özlem Özdemir hazırladı
‘Yaratıcıya ihtiyacı olmayan’ bilim insanları
21. yüzyıla kadar yaşanan bilimsel gelişmelerle, insanın evrimini, evrenin oluşumunu açıklayabiliyoruz. Ne bir yaratıcıya sığınmaya ihtiyacımız var, ne de doğaüstü herhangi bir varlığa.
Noam Chomsky, Francis Crick, Richard Dawkins, Paul Dirac, Richard Feynman, Sigmund Freud, Erich Fromm, Stephen Jay Gould, Stephen Hawking, Frederic Joliot-Curie, Maynard Smith, Jacgues Monod, Linus Pauling, Ivan Pavlov, Bertrand Russell, Carl Sagan, Alan Turing, James Watson ve diğer ateist bilimciler…

Baha Okar’a özgürlük!
Baha, normal mesaisine el verdiğince devam ediyor. Hasan Sabbah ile ilgili bir kitabı çeviriyordu, buna devam ediyor. Dergiyi, dışarıda olduğundan çok daha dikkatli bir biçimde okuduğunu itiraf ediyor. Okuyacağım birçok kitap ve yazacağım birçok konu var diyor. Biz de hemen kendisini “Bilim ve Gelecek Silivri Temsilcisi” olarak atadık.

Prof. Dr. Timur Karaçay yazdı
Bilim, matematik ve postmodernizm
Postmodernizm, bilimi daha hümanistik bir mecraya mı çekmek istiyor, yoksa inanç kurumlarının bilimin önüne çekmeye çalıştıkları bir engel midir?

Ali Timuçin
Düşünce tarihi boyunca ‘uzam’ fikrinin gelişmesi
Uzam kavramı Aristoteles’le birlikte incelenmeye başlamıştır. 17. yüzyılda Descartes uzam ve uzay kavramlarını birbirinin yerine geçecek biçimde kullanmıştır. Kant’a göre özne açısından uzam ve zaman duyarlılığımızla ya da algıyla bağı olan zorunlu koşullardır.

Doç. Dr. İsmihan Yusubov
İlginç zekâ problemlerinin püf noktası
Zekâ problemleri bir ölçüde alınması zor olan bir kale gibi tasarlandığı halde, beklenmedik bir yerde bir zayıf noktası olur çoğu zaman ve esas iş de işte bu noktayı yakalayabilmek sayılır genelde. Anahtar nokta (püf noktası) tam da manaya uygun düşen bir isim.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}