Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek'in 78. sayısı bayilerde: Maddenin Dışında, Bedenden Bağımsız Ruh Var mı?

Bilim ve Gelecek'in 78. sayısı bayilerde: Maddenin Dışında, Bedenden Bağımsız Ruh Var mı?

BG-78-kapakMaddenin dışında, bedenden bağımsız

 

RUH VAR MI?

 

Alâeddin Şenel, Hasan Aydın, Sibel Özbudun, Kerem Cankoçak

Ruhun bilgibilimi /  Ruh kavramının yaratılışı ve Tanrı-ruh ilişkisi / Duygu, düşünce ve bilinç nereden kaynaklanıyor? / Ruh, maddenin ve canlının evriminin bir sonucu mu? / İslam düşüncesinde ruh-nefs öğretisi / Ruhçuluğun kökenine ilişkin antropolojik görüşler

 

 

Doç. Dr. Muhteşem Gedizlioğlu

Ölüm ve beyin ölümü tartışmalarının neresindeyiz?

Bazı dini çevreler tarafından ağır şekilde eleştirilmeye devam etse de günümüzde beyin ölümü kavramı belli hastalar için ölüm kavramının yerini almıştır. Bu tanımda ruhtan değil, yapısal olarak yaşam işlevlerinin sürdürülebilirliğinden söz edilir.

 

Ender Helvacıoğlu

Neden birlikte yaşamak zorundayız? Ve nasıl?

‘Türkler ve Kürtler, iç içe geçmiş, aynı vatanı paylaşan, gelecekleri ortaklaşmış, eşit haklara ve sorumluluklara sahip iki kardeş ulusturlar.’ Bu formülasyon gerçekçidir ve birlik yönündeki olumlu politikaların oluşturulmasının zeminini yaratabilir.

 

Prof. Dr. Feza Günergun ile söyleşi

Geçmişi de geleceği de anlamak için Bilim Tarihi

“Yıllar önce orta öğretimde seçmeli bilim tarihi dersleri vardı. Sonra kaldırıldı. Bu derslerin içeriği ilgi çekici şekilde düzenlenirse, gençleri bilim ile uğraşmaya yöneltebilir. Bu önemli, çünkü Türkiye’nin bilim üreten toplum olma konusunda hızla ilerlemesi lazım.”

 

Prof. Dr. Şahin Koçak ile “Karagöz Akademisi” kitabı üzerine

Hacivat, Karagöz’e matematik öğretiyor

Matematik insanlığın en büyük düşünsel yaratılarından birisi. Matematiği sevmek için öyle çok sebep var ki! Bir hayal dünyası. Onun için hayal perdesine yakışacağını düşündüm. Hacivat, Karagöz’e bu kez matematik öğretiyor.

 

Prof. Dr. Rennan Pekünlü derledi

Uzay kolonileri gerçekçi mi?

Hesaplardan çıkan sonuç şu: Gidecek başka yerimiz yok. Yer ötesinde oluşturulacak koloniler dünyamızın nüfus sorununu çözemeyecek. İnsanların Güneş dizgesinin herhangi bir bölgesine taşınması, yalnızca, Yer’deki kaynakların vahşice tükenmesine neden olur.

 

Anadolu Kültüründe Ağaçlar / Hasan Torlak

Hayalleri yitmeyen insanların ağacı: Mersin

Hangi mevsim olursa olsun mutlaka yapraklı ve hoş kokuludur mersin. Her daim yeşil olduğundan ölümsüzdür bir bakıma; hayalleri ve özlemleri yitmeyen, yitirmek istemeyen, sevdiklerini unutmayan insanların ağacıdır.

 

 

 

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

 

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}