Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek'in 77. sayısı bayilerde: Maddenin Evrimi ve Evrenin yapısı

Bilim ve Gelecek'in 77. sayısı bayilerde: Maddenin Evrimi ve Evrenin yapısı

BG-77-kapakCERN’de 21. yüzyıl fiziği

şekilleniyor

 

MADDENİN

 

EVRİMİ


ve

 

EVRENİN YAPISI

 

Doç. Dr. Kerem Cankoçak

CERN deneylerinde atomun derinliklerinden evrenin yapısına… / Evrenin temel yasalarını anlama maceramızda simetrinin kendiliğinden kırılma olgusu… / Büyük Patlama, Süpersimetri ve Büyük Birleşme Teorisi…

 

Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Mahmut Hortaçsu, Dr. Alper Dizdar

Soruşturma: Türkiye CERN’e tam üye olmalı mı?

 

 

Evrim Savaşları

Richard C. Lewontin

Din evrimle nereye kadar uzlaşabilir? / Evrim: ilerleme mi değişim mi? / Evrim kuramı toplumsal evrimi de açıklar mı?

 

 

 

Yücel Çağlar’dan bir ‘ütopya’ denemesi

Klorofilya’da ormancılık

Klorofilya, yalnızca düşüncede olan bir ülkedir; bir “yok ülkedir”. Klorofilya’daki ekolojik koşullar ile ormanların yapısal özellikleri Türkiye’dekilere benzemektedir. Özenilecek ve esinlenecek pek çok yanları olan Klorofilya ormancılığının bilinmesinde yarar var.

 

Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın

Eğitimde davranışçı-yapılandırmacı karşıtlığına eleştirel bir yaklaşım

Eğitim kuramlarını birbirinin alternatifi olarak görmek ve birinin diğerinden üstünlüğünü göstermek için birini idealize edip, diğerini karikatürize etmek yerine, en doğru yaklaşımın, hangi kuramın hangi tür öğrenmeleri açıklamada işlevsel olduğuna yoğunlaşmak gerekir.

 

Erkan Ildız

Antik Dönem’de özel bankalar

Antik Dönem’de özel bankalar, MÖ 6. yüzyılın başlarından MÖ 5. yüzyılın sonlarına kadar uzanan süreçte sarrafların bankerlere dönüşmesiyle ortaya çıktı. Para hareketlerinin en fazla olduğu yerler doğal olarak yoğun ticaretin gerçekleştiği liman kentleriydi.

 

Gül Atmaca

Irak’ın sınırlarını çizen kadın

Suriye çöllerinde tek başına seyahat eden, İngiliz askeri istihbaratında görev alan ilk kadındı. Arap Şeyh ve aşiret liderlerinin “Hatun” diye hitap ettikleri bu kadın, Irak’a İngiltere’nin bölgedeki çıkarları doğrultusunda şekil veren Gertrude Bell’den başkası değildi.

 

 

 

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

 

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}