Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek'in 76. sayısı bayilerde: Endülüs

Bilim ve Gelecek'in 76. sayısı bayilerde: Endülüs

BG-76-kapakAvrupa uygarlık ile nasıl tanıştı?


ENDÜLÜS

 

Alp Hamuroğlu’nun incelemesi

Fethedildiği dönemde İspanya düzensiz ve istikrarsız, kitleler ise yoksul ve çaresizdi. Bu manzara İslam devletiyle birlikte değişti. Üretim ve güven ortamı doğdu. Avrupa’da etkileri yüzyıllar boyu sürecek olan “Avicenna, Averroes, Maimonides üçlüsü” felsefeye ve bilime büyük katkılarda bulundu. Avrupalılar kadın sesinin müzikteki kullanımını ilk defa Endülüslü kadınlardan öğrendiler. İslam’ın Endülüs’teki hakimiyeti, Hıristiyan hakim sınıfının büyük bir soykırım ve katliamıyla sona erdi. Ama yine de izleri günümüze kadar geldi.

 

Jerry A. Coyne

Seks, evrimi nasıl yönlendiriyor?

Aşırı süslü özellikler ve sadece bir cinsiyette görülen ilginç davranışlar evrim kuramına aykırı mı? Mücadeleyi kazanan veya en güzel görünüşü sergileyen erkeklerin daha fazla eşi olacağı doğru mu? Erkekler arası rekabet ve dişilerin eş tercihi nasıl evrimleşti? Eşeyli üreme de nereden çıktı? Erkek ve dişinin farklı çiftleşme stratejileri. Neden hep dişi seçiyor? Dişi aslında neyi seçiyor ve nasıl seçiyor? Ne olacak bu erkeğin hali?!

 

Deniz Şahin

Neandertaller ile modern insanlar arasında gen akışı olmuş

Neandertal genomu üzerine yapılan araştırmalar, ilk modern insanların Afrika’yı terk etmelerinden kısa bir süre sonra Neandertaller ile çiftleştiklerini ve bu sayede Neandertal DNA parçalarının Afrikalı olmayan modern insan genomunda yer yer bulunduğunu gösteriyor.

Afşar Timuçin

‘Kültürdönüşümü’ ve değişik sonuçları

Kültürdönüşümü bir toplumun bir toplumdan aldığı ya da bir topluma verdiği duygu ve düşünce özelliklerinden kaynaklanan bakış, duyuş, seziş yenilikleridir. Bu yenilikler bize bir yükselişi de bir düşüşü de duyurabilir. Günümüz insanı dünyanın pekçok yerinde yazık ki kültürdönüşümlerinin en olumsuz örneklerini yaşamaktadır.

Hasan Torlak

Bir Anadolu kahramanı: Ardıç ağacı

Ardıç, binlerce yıldan beri Anadolu’da tanrıların, imparatorları n ve kahramanların sembolü olmuş. Hititlerden bu yana Anadolu insanı ardıç ağacından hastalıklarına halk ilacı üretir. Ardıç rakısı tutkunlarına bir sorumuz var, kaçıncı kadehten sonra kendinizi Neolitik Çağ Tanrısı, Hitit İmparatoru veya Ege’nin Efesi gibi görmeye başlıyorsunuz?

 

Melanie Bayley

Bir “Harikalar Diyarı” çözümlemesi

Alice cebir dünyasında!

Alice Harikalar Diyarında’yı asıl üne kavuşturan, yazarı Lewis Caroll namlı Charles Dodgson’un eserin orijinal haline sonradan eklediği bölümlerdir. Matematikçi Dodgson, kendi döneminde matematikte yeni yeni gelişmekte olan sanal sayılar kavramı ve sembolik cebirle alay eder, Öklid geometrisini savunur.

 

Murat Yıldırımoğlu
Evrim ve bilgisayarlar

Bugün gördüğümüz karmaşık yapıların daha basit yapılardan evrilerek gelmesi, başka ortamlarda örneklere ve kanıtlara sahiptir. Bu ortamların birisi bilgisayardır. İşlemciler ve işletim sistemleri çok basit yapılar şeklinde başlamış ve günümüzde kullandığımız son derece karmaşık işlemciler ve işletim sistemleri ortaya çıkmıştır.

 

Tersine Dünya / Demircan Pusat

Bolivarcı devrimin başkentinde - 2
Venezuela, bağrında birçok çelişmeyi barındıran bir ülke. Sosyalizmin radikal örnekleriyle bireyciliğin ve kapitalizmin yozlaşmış yansımalarını bir arada görmek mümkün. Karşıtların bu derece iç içe geçtiği bir toplumun tam olarak hangi yönde ilerlediğini kestirmek de zor.

Serpil Güvenç

1960-70’li yıllarda sosyalist soldan Kürt (Doğu) sorununa bakışlar

1960-70’li yıllarda, sosyalist partiler ve hatta bir ölçüde YÖN gibi sosyalizan hareketler, Kürt (Doğu) sorununu, sınıfsal bir bakışla değerlendirme yolunu seçmişlerdir.

 

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

 

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek. com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}