Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 75. sayısı bayilerde: Çözülmemiş Büyük Problemler

Bilim ve Gelecek’in 75. sayısı bayilerde: Çözülmemiş Büyük Problemler

bilim ve gelecek 75-kapakMatematikte ve Fizikte

Çözülmemiş büyük problemler

 

Millennium Problemleri ve Perelman’ın isyanı

Evrenbilim ve parçacık fiziğinde yanıt bekleyen büyük sorular

Sayılar teorisinin çözülmemiş ünlü problemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

David A. Warton

Olağandışı habitatlar ve yaşam

Kutuplardan volkanlara…

Dağ zirvelerinden okyanus diplerine…

Bazı olağandışı çevreler sürekli olağandışıdır. Bu durum, olağandışı koşullarda -derin su (yüksek basınç), kutup okyanusları (dondurucu soğuklar), hidrotermal yarıklar ve sıcak kaplıcalar (yüksek sıcaklıklar)- büyüyebilen ve çoğalabilen, yetenek adaptasyonlarına sahip olan organizmayı kayırır. Olağandışı koşulların geçici olduğu ortamlar -çöller, kutup bölgeleri ve dağlar- en azından bazı organizmalarda, direnç adaptasyonlarını kayırma eğilimindedir.

 

Doç. Dr. Ülker Öktem

Darwin öncesi evrim kuramları

Darwin’in farkı neydi?

Evrim olgusunu kuşkusuz Darwin’den önce sezenler, keşfedenler ve tıpkı onun gibi doğal ayıklanmaya bağlayarak açıklayanlar olmuştur. Darwin’in başarısı nedir? Darwin hangi kuramı ya da kuramları yıkmış, eğer bu bir devrimse nasıl bir devrim yapmıştır?

 

Afşar Timuçin

Jean-Paul Sartre haklı mıdır,

varoluş öz’den önce mi gelir?

Sartre bilgiye ulaşmanın özne ve nesne açısından olanaklarını ortaya koymadan bir bilgi kuramı geliştirir. Yalnızca bir yıkımdan, bir olumsuzlamadan ya da bir hiçleştirmeden sözederek bir bilgi kuramı oluşturmak olası değildir. Hele hele böylesine temelsiz bir savdan özgürlük gibi bir devi türetmek olacak iş değildir.

 

Nurdoğan K Gülen

Hititli büyücüler ve büyü törenleri

Savaşa çıkmadan önce, bir salgının başlaması halinde, doğum sırasında, gelişen veya gelişecek olan pek çok kötü olgu için düzenlenecek törenlerle, yüce güçlerin desteğini almaları gerekmişti. Büyü anlayışı giderek kurumsallaştı.

 

Erkan Ildız

Antik Dönem’de mevduat bankacılığı

Mevduat bankacılığı, MÖ 4. yüzyılın başlarında, o güne kadar öz sermayeleriyle çalışan bankerlerin, mevduat almalarıyla başlar. Ekonomide koşulların böyle bir faaliyete elvermesini sağlayan ise, bir ödeme aracı olarak sikkenin MÖ 700’lerde icat edilmesi olmuştur.

 

 

 

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

 

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

{jcomments on}