Anasayfa İçerik Bilim ve Gelecek Dergi tanıtımları Bilim ve Gelecek’in 74. sayısı bayilerde: Olağandışı Biyoloji

Bilim ve Gelecek’in 74. sayısı bayilerde: Olağandışı Biyoloji

BG-74-kapak

 

Yaşamın sınırlarında evrim

OLAĞANDIŞI BİYOLOJİ

 

Çok yüksek veya düşük sıcaklıkları, susuz, oksijensiz, asidik, radyasyonlu,  yüksek basınçlı ortamları, çölleri, kutupları, okyanus diplerini, tuz ve soda göllerini, dağ zirvelerini, hayvan bağırsaklarını “ev” edinmiş canlılar. Olağandışı organizmalar bizleri biyolojinin en dış sınırına, bize yaşamın doğası hakkında yeni anlayışlar kazandıran olağandışı biyolojiye götürür.


 

 

Ali Tarık Develioğlu

Liberal-Muhafazakâr ittifakın kökenleri

Türkiye’de liberalizmin köklerini laisist/Jakoben modernleşme projesine gösterilen statükocu direncin içinde, Fransız devrimine bir tepki olarak doğmuş  İngiliz muhafazakârlığı ile olan akrabalığında ve henüz 1915 yılında Osmanlı topraklarının savaş halinde olduğu İngiltere ile girilen işbirlikçi bir siyasette bulmak mümkünDÜR.

Kahraman İpekdal

İstanbul’daki Darwin toplantısının anatomisi

Bilim ile dinin ikisinin de birer insan etkinliği olduğunu ama temelden farklı olduğunu ve Templetoncıların aslında ne yapmaya çalıştıklarını anlamadan bilim insanlarının ve diğerlerinin bu tip tartışmalara girmesi demek dini ekonomik bir sistem olarak kullanan çevrelerin ekmeğine yağ sürmek demektir. Biz bir kere sürdük, siz de sürmeyin diye anlattık.

Söyleşi: Aslı  Kayabal

100 yaşındaki Nobel ödüllü nörolog Rita Levi Montalcini

‘Beyin, yüz gibi kırışmaz’

“Beynimizde australopitekus’tan bu yana hiçbir değişim göstermeyen, aynı kalan arkaik bir bölge var. Bu, şiddeti barındıran bir alan. Bu bölge insanı, ağaçtan inmeyi başardığı zaman kurtardı. İnsana kendini savunabilmesini ve mücadele etmesini sağladı. Bugün ise yok oluşunun nedeni olabilir. Artık kumandayı modern korteks ile dil ve bilginin beyni almalı.”

İsmihan Yusubov

Maratoncu bilginlerden ders alalım

Arap dili ve tarih bilgini olan Teodor Adamoviç Şumovski, 22 dil bilmesi ve 80 yaşında Kuran’ın Rus diline şiirle tercümesini yapmasıyla son zamanlarda görülmemiş bir üne kavuşmuştur. Yazımızda biz bu bilim adamının geçtiği ömür yoluna kısaca bir göz atmayı hedefliyoruz.

Tersine Dünya / Demircan Pusat

Bolivarcı  devrimin başkentinde: Caracas

Birlikler tören alanında Başkanı bekliyordu. Chavez birliklerin arasından genelkurmay başkanıyla beraber geçti. General, Chavez’e askeri görevinin gereği olarak tekmilini verdi: “Alanda bulunan şu kadar subay ve alt rütbeliyle beraber 2500 ‘sosyalist, devrimci, bolivarcı, anti-emperyalist’ askerle emrinize hazırım.”

Ali Timuçin

Sait Faik’in insana bakışı

Sait Faik yoğun insan sevgisiyle örülmüş öyküler yazdı. Öykülerinde kimi zaman insanın güldürücü yanlarını da yakalayıp okuyucuya verdi. Zaman zaman öykülerinde yaşamdaki yalnızlıkları duyurdu. Toplumsal sıkıntılarla ilgili kaygısını da çokça dile getirdi. Hep insanlığın bugününün ve geleceğinin tedirginliğini yaşadı.

Bahar Işık

Kimyasalların karanlık yüzü:

Deterjanlar dışarı, alternatif temizleyiciler içeri!

Deterjanlara temizleyici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık sağlayıcı maddelerin önemli bir bölümü, biyolojik bozulmaya uğramayan maddelerdir. Doğada kalıcı kirlenmeye yol açarlar ve insan organizmasına gıdalar ve diğer yollardan girdiklerinde, dokularda iritasyona sebep olurlar. Oysa temizlikte kullanabileceğimiz alternatif ürünler var.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Öğrenci Toplulukları, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14

www.bilimvegelecek.com.tr

(Abone olmak için lütfen telefon ediniz){jcomments on}